Žluté gumové kačenky bývají k vidění hlavně ve vaničkách pro děti, tentokrát ale ve stovkách poplují po hladině řeky Bíliny. Nadační fond Cesta proti bolesti uspořádá v Jirkově neotřelé benefiční závody pro celé rodiny. Hlavním cílem bude podpořit Nikolku, Majdu a Kačenku – tři malé slečny, které potřebují uhradit kompenzační pomůcky či rehabilitační pobyty ve specializovaných zařízeních.

„Chtěli jsme uspořádat závody, které jinde nemají. Už teď mají dobrou odezvu, takže předpokládáme, že by to mohla být pěkná akce,“ věří člen nadačního fondu Bedřich Fryč.

Závody odstartují v sobotu 25. června. Kačenky soutěžící vypustí u hasičské zbrojnice, odkud budou klouzat po vlnách až k soše svatého Jana Nepomuckého v Nábřežní ulici. Tam je vyloví pořadatelé za přispění hasičů, aby nepokračovaly do Teplic a dále.

Vizualizace nového pavilonu chomutovské nemocnice.
Chomutovská emergency za stovky milionů: Do konce roku má stát hrubá stavba

Pořadatel nakoupil stovky kačenek, které opatřil startovními čísly. „Než vyplují, mohou si je lidé ozdobit, aby je pak ve vodě poznali,“ doplňuje Fryč. Soutěžit se bude po skupinách v kategoriích děti, ženy a muži. Dospělí gumové zvířátko pořídí za dvě stě korun, nejmladší účastníky bude stát padesát.

Blíží se benefiční závody gumových kačenek. Poplují ve prospěch handicapovaných dětí.Zdroj: Bedřich FryčPo celé trase, která prochází centrem města, budou moci průběh plavby pozorovat diváci. Uvidí, jak si vedou jejich favorité. Aby byla šou kompletní, bude koryto vyzdobené jako při vodáckých závodech a akci bude moderovat herec Martin Zounar. Program je plánovaný jako celodenní. Bez nároku na honorář akci podpoří řada jirkovských a chomutovských kapel, děti se mohou těšit na řadu představení, hry a soutěže.

Cesta proti bolesti má v Jirkově své hrdé místo. Její tváří je Milan Dzuriak, který navzdory vlastní nevyléčitelné nemoci podporuje handicapované děti a dospělé. Podnikl pro ně řadu cest, díky nimž dokázal přivést pozornost k potřebným. Byly pěšky, na kole, po České republice i zahraničí.

Vedoucí zoolog Miroslav Brtnický s velbloudy v chomutovském zooparku
Mladí rosomáci jsou čerti, buvol Helmut je šéf, ví zoolog chomutovského zooparku

„Říkali jsme si, že ne každého baví sledovat, jak odněkud jdu nebo jedu. Proto jsme chtěli letošní závody udělat jiné a zajímavější, “ vysvětluje Dzuriak. „Navíc je to symbolické, protože se jedna z holčiček, které pomáháme, jmenuje Kačenka,“ dodává.

Na rozdíl od předešlých ročníků odpadl společný charitativní běh Olejomlýnským parkem. Je to z organizačních důvodů a v důsledku předešlých dvou covidových let. Pořadatelé letošní akci plánovali s ročním předstihem, a tudíž v době, kdy nebylo jisté, jestli stále nebudou platit nějaká omezení.

Letošní charitativní akce má za cíl získat pro trojici dívek kolem 360 tisíc korun.

Akce začíná 25. června ve 14 hodin na náměstí E. Beneše v Jirkově.
Program vystoupení
14.00: Matouš Linda
14.30: Barbucha
16.00: Potěr
17.15: Kabát band CV
19.00: IZZY
20.00: Zfleku