Chomutované pozor! Magistrát uzavřel část stezky od Dechtochemy až k Penny Marketu. Chomutovka, kolem které stezka vede, se v těchto místech vylévá a náledí ohrožuje kolemjdoucí.

„Povodí Ohře nás upozornilo, že se z koryta řeky vylévá voda a námraza na silnici ohrožuje jak cyklisty, tak chodce. „Proto se magistrát rozhodl část stezky na začátku týdne uzavřít," vysvětluje rozhodnutí města Jan Rödling.

„Lidé se ale nemusí bát o svoje procházky po Bezručově údolí, cesta k němu je normálně průchozí," dokresluje situaci mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Kromě upozornění na uzavírku cyklostezky vydalo město i varování, které upozorňuje před vstupem do koryta řeky. „Chomutovka je promrzlá až na dno, ale kdykoli se může část ledu uvolnit a pak je to jako lavina, ledové kry se dají do pohybu a masa může člověka, který zrovna stojí v korytě, smést," říká Rödling. Zamrznuté koryto Chomutovky.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

Varování je podle mluvčího adresováno především dobrodruhům, které láká zamrzlé koryto Chomutovky k obutí zimních bruslí. „Opravdu je tu smrtelné riziko," upozorňuje.

Povodí Ohře s úderem mrazů začalo provádět každodenní monitoring koryta a toku a pravidelně o něm podává hlášení magistrátu i občanům. „Od začátku ledna vydáváme průběžně varování, aby občané nevstupovali na ledové plochy, případně si sílu ledu důkladně prověřili," popisuje mluvčí Jan Svejkovský.

Ne každý si ale podle něj vzal výzvu vodohospodářů k srdci. „Bohužel se nedávno stalo, že se led v Chomutovce pod jednou paní opravdu uvolnil a ona zůstala po kolena ve vodě. To sice není smrtelné, ale nepříjemné je to velmi," ujistil s tím, že jinak jsou lidé spíše opatrní a k ledovým plochám se chovají s respektem.

Ke skutečně tragické události tam došlo před třiceti lety, kdy v korytě zamrzlé Chomutovky našli smrt čtyři chlapci.

Podle Svejkovského není letošní situace nijak mimořádná. „Stezku zavíráme zhruba každé dva roky a není tomu tak jen kvůli ledové pokrývce, ale i naopak kvůli tání, kdy se zvedá hladina toku a vylévá se do cesty."

Znovuotevření úseku oblíbené trasy teď závisí hlavně na počasí. „Bude záležet samozřejmě na tom, kdy se oteplí, nicméně mrazy jsou hlášeny i na příští týden a proto neočekáváme, že bychom stezku otevřeli dříve než v únoru," vypočítává Jan Rödling.