Poslání pohledu dětem na tábor nebo koupě stíracího losu by se brzy v některých obcích mohly stát akcí, která si vyžádá výlet do kilometry vzdálených měst a čekání v dlouhých frontách. Tento scénář by se mohl odehrát ve Spořicích a Strupčicích, kde Česká pošta plánuje přestat provozovat své pobočky. Po komunálních volbách se musí obce rozhodnout, zda poštu zachovají, nebo ne.

Ukončení provozu naplánovala Česká pošta v obcích k 1. prosinci 2020. Samosprávy o tom informovala v minulých měsících, ty nyní jednají, jak služby v obci zachovat. Strupčice se na posledním zastupitelstvu rozhodly, že vstoupí do projektu Pošta Partner.

„Pošta Partner je plnohodnotnou alternativou pošty. Rozdíl spočívá v tom, že je provozována třetí osobou, nikoli Českou poštou. Důvodem převodu je udržení stávající pobočkové sítě a snížení nákladů České pošty,“ popisuje mluvčí České pošty Matyáš Viták. Partnerem se může stát sama obec, podnikatel nebo třeba obchodní síť.

Ve Strupčicích by chtěli poštu provozovat sami. „Jsme na poštu zvyklí, funguje tu více než sto let. Nedokážeme si představit, že by tady nebyla,“ říká bývalý místostarosta Strupčic Miroslav Rokoš. Pošta by se nemusela nikam stěhovat, vedení obce by ji chtělo provozovat na současném místě, v domě s pečovatelskou službou. Konečné rozhodnutí ale čeká na podzim až nově zvolené zastupitelstvo, které může ještě od smlouvy odstoupit.

O provozování pošty uvažují i ve Spořicích. „Rozhodně chceme poštu zachovat i za tu cenu, že si ji vezmeme pod sebe, byť je to nevýdělečné a museli bychom to doplácet z rozpočtu,“ vysvětluje starosta obce Roman Brand. Podle něj by ztráta služby nebyla jen komplikací pro obyvatele obce, ale i pro firmy z blízkých průmyslových areálů, které nedojíždějí až do Chomutova a využívají právě spořickou poštu. Konečné rozhodnutí ale ve Spořicích také padne až po říjnových komunálních volbách.

Náklady pro obce

Nahrazení klasické pošty partnerským provozem se ne v každé obci osvědčilo. Na Opavsku, Prachaticku či Prostějovsku na konci loňského roku odmítlo tuto službu několik vesnic. Důvodem jsou náklady, které musely samosprávy částečně hradit. „Kompenzace České pošty pokryje necelou polovinu nákladů na provoz Pošty partner, zbytek nákladů hradí obec ze svého rozpočtu,“ vyjádřil se pro Deník starosta obce Děhylov na Opavsku Miroslav Honěk.

Samotní zákazníci si zase stěžují na nedostatek soukromí, který podle nich v některých nasmlouvaných provozovnách panuje. „Poštu máme v obecní jednotě, přímo uvnitř, naproti mrazákům. Je to taková budka,“ popisuje obyvatelka Vysoké Pece Jana Kulíková. „Vybíráte si důchod a metr od vás zákazníkovi krájí dvacet deka šunky, vedle vás si zase někdo plní pytlík rohlíky. Ale je to lepší než nic, nejbližší pošta je v Jirkově a na té strávíte mládí,“ dodává se smíchem Kulíková.