Pohádky, dobová řemesla, zabíjačkové hody a muzika. Tak ukončil zámek Červený Hrádek tradičně kulturní sezónu, která byla plná akcí s různorodou tématikou. Tedy alespoň tu pod širým nebem. Od teď se pokračuje už „jen" v interiérech barokního zámku.

Cest Fest jako akce roku?

A jak zhodnotil poslední rok na Červeném Hrádku jeho ředitel Bedřich Fryč? „Sezónu považuji určitě za úspěšnou, ale vzhledem k nižším financím jsme museli udělat o něco méně akcí a s menším rozpočtem. I přesto se sem snažíme dostat skutečně kvalitní účinkující a vytvořit programy na takové úrovni, aby byli návštěvníci spokojení," řekl. Podle jeho slov letos mezi lidmi mimořádně bodoval červnový Cest Fest. Jak už název napovídá, akce byla orientována na cestování a dobrodruzi jako Dan Pribáň, Martin Šíl nebo Topí Pigula vyprávěli o svých zážitcích z expedic z exotických zemí. Nechyběly ani etno kapely a ochutnávky cizokrajných specialit. „To byla skutečně skvělá akce a z mého pohledu asi nejlepší. Mimo jiných na ní vystoupila i Shayna Steele, jazzová zpěvačka z New Yorku. To bylo něco neuvěřitelného. I několik lidí, kteří jezdí za dobrým jazzem třeba do Paříže nebo Londýna, říkalo, že něco takového ještě neslyšeli," líčil Fryč.

Klasika příliš netáhne

Ne vše má ale kladné ohlasy, respektive ne na všechno lidé přijdou. „Jestli se dá něco naopak považovat za spíše neúspěšné, tak jsou to koncerty vážné hudby. I když ty vystupují velice kvalitní muzikanti se zajímavým repertoárem, lidi to tolik netáhne. Naopak je lákají akce, které jsou hodně zaměřené na děti," vysvětlil Fryč.

Další sezóna?

Příští rok rozhodně nebude chybět další ročník mistrovství ve vaření svíčkové a soutěž v jejím pojídání. A pokud vše vyjde, tak se mohou fanoušci cestování těšit i na druhý ročník Cest Festu.

A kdyby byla kouzelná hůlka …

„Takový můj malý sen by bylo dostat sem výstavu Šangri-La. Jde o na Asii orientovanou rozsáhlou výstavu. Po celém zámku by byly interaktivní prvky a exponáty, ale ta je skutečně mimo naše finanční možnosti," smál se Fryč.