ČSSD by musela projít obměnou

Základní otázka, na kterou chce asi odpověď spousta voličů - jak jste došli ke spolupráci s komunisty?
Začnu trochu zeširoka. My téměř šest let bojujeme proti dvojkoalici ČSSD a ODS. To lidi chápou, proto nám dali mandát. Už před čtyřmi lety byl silný, ale nevyšlo to, protože se dva lidé z TOP09 a dva ze Severočechů nechali podivných způsobem přemluvit, aby námi kritizovanou vládu podrželi. Teď se ta šance otevřela znovu a byla obrovská, protože ČSSD nemohla nijak jednoduše složit většinu. A my jsme prohlásili, že v takovém složení, v jakém jsou, s nimi spolupracovat nechceme.

Takže nemáte nic proti ČSSD, ale proti lidem, kteří ji v Chomutově představují?
Ano. Možná kdyby u nich došlo k nějaké vnitřní sebereflexi, kandidátku obměnili a některé lidi vyměnili, mohli být pro nás dobrými koaličními partnery. Bohužel k žádné sebereflexi nedošlo.

Spojení s ANO 2011 bylo od začátku evidentní, že?
Jistě, ANO pro nás bylo partnerem chtělo změnu, nechtělo ČSSD. Ale kvůli nízké volební účasti to dopadlo, jak dopadlo. My bychom chtěli silnější mandát a třeba vedení radnice postavit jen ve dvou stranách. Karty jsou ale rozdané jinak naše dvě možnosti byly KSČM a Nový Sever.

Spousta lidí asi předpokládala, že o komunistech ani uvažovat nebudete…
Ale komunisté s námi čtyři roky seděli v opozici a velice dobře pracovali. Mají velké zkušenosti. Lidsky s nimi nemám problém a ideologii na městě neřešíme. Chceme očistit město a o to se KSČM v opozici snažila.

Takže byli lepší volba než Nový Sever?
Jednání s Novým Sever samozřejmě proběhla. Ale vzhledem k tomu, jak byla vedená a jaký byl tlak na personální obsazení či ekonomický vliv na některé společnosti, tak se pro nás a pro ANO stali nepřijatelnými.

Tlak od Nového Severu byl nepřijatelný

Personální obsazení, ekonomický vliv… Co přesně tím myslíte?
Byla to jednání za zavřenými dveřmi, takže bych je nechtěl nijak ventilovat. Mělo by to zůstat mezi námi. S lidmi z Nového severu nemám problém, ale pořád tam zůstávala provázanost na lidi, kteří drželi vládu ČSSD a ODS a jejich lidi u moci. A když nám takového člověka (Daniel Černý měl na mysli Milana Märce - pozn.red.) nabízeli do rady nebo na pozici náměstka, bylo to pro nás nepřijatelné.

Buďme ale konkrétní. Sám jste na facebooku PRO Chomutov napsal, že vás „zaskočily požadavky Nového Severu týkající se financování hokeje." To myslíte tím ekonomickým vlivem?
Oni mají vizi nějaké sportovní akademie. Ta může být klidně reálná, o to zase tolik nešlo. Ale jejich požadavky šly ještě dál, až ke vlivu na jisté obchodní společnosti.

Jde o Chomutovskou bytovou? I to naznačujete na facebooku…
Tohle řekli hnutí ANO, ne nám. Že chtějí vliv na Chomutovskou bytovou. A pro nás je to citlivé téma, celé čtyři roky do Chomutovské bytové šijeme, je to podle nás černá díra na peníze. Chceme tam provést audity a nechtěli jsme, abychom kvůli nějakým nejasnostem museli po čase spolupráci s Novým Sever rušit.

Proč byste ji rušili? Máte podezření, že někdo z Nového Severu podezřele participuje na Chomutovské bytové?
Minimálně poskytují subdodávky (místopředseda hnutí Milan Štefanov je spolumajitelem firmy, která pro Chomutovskou bytovou spravuje byty - pozn.red.). Ale to není nutně negativní věc, já si vážím podnikatelů, kteří zaměstnávají lidi a platí daně a jejich zakázky jsou v pořádku. Pak se ale nemusí bát a nevynucovat si vliv na městskou společnost. Tohle jsme riskovat nechtěli.

Takže jste poslali Nový Sever do opozice…
K tomu chci jen říct, že budeme k naší opozici daleko otevřenější. Nebude to tak, jak to probíhalo celé čtyři roky. Že nám koalice negovala všechny návrhy, nepouštěla body do programu, dodávala materiály na poslední chvíli. Všichni dostanou možnost pracovat a budeme rádi, když využijeme jejich zkušenost, ať už v oblasti sportu nebo třeba sociální oblasti.

Hrabání v minulosti nebo rozvoj?

Objevila se také obava, že se budete příliš soustředit na odhalování špatných věcí z minulosti a zastaví se rozvoj města…
Ale město se rozvíjet musí. Nakonec ono dokáže fungovat i bez politiků. V tomhle ohledu je jedno, jestli tam sedí Mareš nebo Černý… Je určitě potřeba, aby tam byl vizionář nebo vrchní kontrolor, ale město fungovat bude dál. Má své odbory, v nich schopné úředníky…

Fungovat bude, ale bude se město také rozvíjet a posouvat dál?
Samozřejmě. Ale i na to je přece ve městě odbor. Ti lidé vědí, co dělají, oni přece nesedí a nečekají, až přijde rada a řekne jim, co mají dělat.

I mojí rodinu KSČ terorizovala…

Jak náročná byla diskuze uvnitř PRO Chomutov o tom, že budete spolupracovat s komunisty? I někteří vaši kandidáti se proti nim vymezovali poměrně jasně…
Bylo to náročné a já chápu výhrady, které naši lidi ke komunistům mají. Nakonec i já bych mohl vyprávět historky, jak KSČ dokázala ztrpčit lidem život…

Tak tu historku řekněte…
Otec dělal stavebního inženýra na elektrárně, dostal nabídku dělat ředitele bloku, ale s ní mu dali na stůl také přihlášku do strany. Odmítl, musel elektrárnu opustit, práci sehnal až na Slovensku a potom musel do Bangladéše. Maminka dělala v odboru kultury a když nepodepsala přihlášku do strany, musela odejít. Jistě, nikdo nepřišel o život, ale profesně dokázali naši rodinu terorizovat poměrně dost. Takže já sám bych mohl mít velké výhrady. Ale to tehdy nedělali pan Drlý nebo pan Komínek.

Na druhou stranu se KSČM svých ideových kořenů ani historie nikdy nezřekla…
Taky by se mi líbilo, kdyby se KSČM jmenovala třeba Nová Levice. Najednou by pro všechny byla přijatelnější. Ale do toho jim mluvit nemůžeme.

Dobře, vraťme se k diskuzi uvnitř vašeho hnutí. Jak silné byly protesty proti spolupráci s komunisty?
Měli je i zvolení zastupitelé. Ale většina byla nakonec pro, že KSČM je jediná varianta, aby se věci ve městě někam pohnuly. Nikdo nehrozil, že složí mandát nebo tak něco. Nakonec šli jsme do toho se souhlasem širší členské základny.

Ale museli jste vědět, že část lidí vaše spolupráce s KSČM popudí, nebo ne?
U nás ale převažují pozitivní hodnocení. Chomutováci chtějí změnu a vědí, že tohle je ta cesta. Já věřím, že za dva roky nás budou moci pochválit, že jsme udělali správný krok. Že se nám podaří napravit spoustu věcí, které předchozí vlády pokazily.

Stížnost na volby stejně podáme

Platí ještě rozhodnutí podat návrh na neplatnost voleb?
Určitě. Zní to možná nelogicky, že zpochybňujeme volby, které jsme vyhráli. Ale chceme, aby Chomutov bylo normální čisté město.

A nebojíte se, že kvůli zveřejněné spolupráci s KSČM vám to uškodí a ztratíte?
Pro nás je podstatnější, že došlo k trestnému činu. Nejde nám jen o náš úspěch. Neradi bychom začínali tím, že přivřeme oči nad tím, že někdo porušil zákon.

Tak možná nebyl taktické vyhlásit spolupráci takhle rychle…
Možná ano, ale prostě jsme našli shodu na očistě Chomutova a všem jsme to dali férově vědět. Nechtěli jsme to tajit a kroužit kolem ostatních s tím, že ještě nejsme s nikým dohodnuti.

Na závěr ještě jednou: Takže spolupráce s komunisty podle vás není zradou na vaše voliče?
Vůbec ne. Probírali jsme tuhle situaci i se spoustou podporovatelů. Převažoval názor, než marketingový projekt Nový Sever, tak raději komunisty. Sice k nim máme výhrady, ale víme, co od nich můžeme čekat. A vzhledem k tomu, že cíl komunistů v Chomutově je stejný jako náš, tak ty výhrady dokážeme skousnout.