U Václava a Jana Vanyových, kteří čepují pivo v rodinné hospodě Švejk restaurant U Věžičky v Kadani, by člověk na první pohled nepoznal, že patří mezi nejlepší v oboru. Janovi je totiž čerstvě 18, Václavovi 34 let.

Za týden mistrem v čepování?

Mladší Jan vypadá jako úplně obyčejný student, ovšem jen do té doby, dokud se nepostaví za pípu a nenačepuje pivo, které už od pohledu září. Není se čemu divit, že nedávno převálcoval svou konkurenci v regionálním kole soutěže o mistra výčepního v Karlových Varech. Nebyla to ale žádná náhoda z maximálních 31,5 bodů dosáhl rovných 30, čímž nechal ostatní, a často i o dost starší konkurenci, daleko za sebou. Tímto výkonem si zajistil i postup do celorepublikového finále, kde se bude rozhodovat o nejlepším výčepním v zemi, a to už 12. března. „Určitě bych chtěl vyhrát nebo se alespoň dobře umístit, ale bude to boj. Hlavně nesmím být nervózní," vysvětlil Jan. „Brácha má šanci. Je dobrej a hlavně ho to baví. Je mladší než já a náš bratranec, který se čepování také věnuje, a to ho i tak trochu motivuje. Snaží se nám vyrovnat," směje se starší Václav.

Až na Olympijské hry

Václav má ale zkušeností více.

„Čepování se věnuju v podstatě od mala a je to činnost, kterou umím ze všeho nejlíp," vysvětlil. Právě Václav vyhrál v roce 2008 celorepublikovou soutěž Master Bartender. Na mezinárodním finále se pak umístil na 4. místě.

Oba bratry spojuje vášeň pro čepování na významných tuzemských akcích. (více v rozhovoru). V zahraničí čepoval jen Václav a pouze jednou, ale zato rovnou na olympiádě v Soči. „Olympiáda byla skvělá. Atmosféra neměla chybu . Měl jsem radost z toho, že sportovci nebyli žádní namyšlenci, ale úplně obyčejní a normální fajn lidi. Tedy alespoň ti, se kterými jsme se setkali. Učili jsme čepovat pivo třeba Jana Hudce, Evu Samkovou nebo i Martinu Sáblíkovou," řekl Vanya. „Jen mě mrzí, že u nás nebyli hokejisté, většina z nich letěla krátce po vyřazení pryč," vysvětlil.

Cesta leteckým speciálem domů, kterým letěli například někteří biatlonisté, Slavomír Lener nebo Jan Železný, byla podle jeho slov také zážitek. „Speciál měl slušnou zásobu alkoholu, většina ze sportovců ale pila jen pivo, a to ještě spíš sporadicky," vysvětlil. „V náladičce ale někteří byli, měli ale dost povinností po příletu," dodal s úsměvem. „Tohle bylo vlastně poslední letadlo, který ze Soči letělo."

Štafetu má bratr

Václav dál soutěžit prozatím neplánuje. „Teď je to na bráchovi. Pokud se stane za týden mistrem, tak to bude v osmnácti letech unikátem," vysvětlil. „Nepředbíhejme," smál se Jan.

Rozhovor s bratry Vanyovými Václavem a Janem o profesionálním čepování, osobnostech i chuti místních zde.