Podle regionálních realitních makléřů se ceny bytů liší podle lokality a stavu nabízeného bytu.

Nezaměstnanost

Důvodem, proč jsou byty na Chomutovsku či Mostecku hůře prodejné než v jiných částech republiky, je podle Františka Žikeše z realitní kanceláře Remax 4 you vysoká míra nezaměstnanosti v regionu a s tím související vyšší počet sociálně slabých či nepřizpůsobivých obyvatel. „Na druhou stranu lidé na Chomutovsku stále častěji nakupují byty jako investici za účelem dlouhodobého pronájmu, čímž si zajišťují stálý příjem. Vzhledem k ceně a návratnosti vychází taková investice v tomto regionu nejvýhodněji,“ upřesnil.

Chomutov nejlevnější, Kadaň nejdražší

Reálná cena bytů na sídlištích, dále od centra, se podle Žikeše pohybuje okolo tří až čtyř tisíc korun za metr čtvereční. „Obecně platí, že nejlevnější ceny jsou v Chomutově, všude za hranicí města pak stoupají. Cena se pochopitelně dále odvíjí od lokality a stavu bytu. V panelových domech v sídlištích se dá šedesátimetrový byt pořídit od 180 do 240 tisíc korun. Byt po rekonstrukci v činžovním domě v centru města pak může být prodejný i za 600 tisíc korun a víc,“ uvedl.

Nejdražší byty v regionu jsou podle makléřů v Kadani, o něco nižší pak v Klášterci nad Ohří. „V Kadani je největší zájem o byty v cihlových domech v centru města a také v panelových sídlištích A a D. Prodávají se kolem 650 tisíc korun. V Klášterci jsou pak ceny o poznání nižší, lukrativní lokality jsou ulice 17. listopadu a Okružní a jejich okolí,“ vyjmenoval realitní makléř Jan Wilczek z firmy Sasme.

Problémy mají naopak majitelé bytů s jejich prodejem v panelových sídlištích, zejména v Chomutově a Jirkově. „Zatímco v chomutovském sídlišti Kamenná utrží prodejce za šedesátimetrový byt 2+1 kolem 150 tisíc korun, za stejně velký byt v centru města je reálné získat i 600 tisíc korun,“ porovnal Petr Hoferek z realitní kanceláře TOPreality.

Zájem o malé byty

Makléři se shodují, že zájem je v současné době zejména o malometrážní byty. „Trend se obrátil. V případě investičního nákupu bytů v poslední době výrazně vzrostla poptávka po garsonkách či bytech 1+1 či 2+1. Za účelem bydlení lidé kupují také malometrážní byty, tedy 1+1 či 2+1, v případě rodin ještě 3+1. Raději se vměstnají do menšího bytu, než by hradili vyšší pořizovací i provozní náklady ve velkých bytech,“ potvrdil Žikeš.

Problémy slušných

Poukázal také na problém obyvatel dříve slušných lokalit, jež v poslední době čelí náporu nepřizpůsobivých rodin z celé republiky. Byty jim pronajímají právě lidé, kteří je skupují za účelem dalšího pronájmu. „Sestěhováváním lidí, kteří nemají k místu vztah a navíc často vybavení bytů i společných prostor domů ničí, hodnota bytů v lokalitě rapidně klesá,“ dodal Žikeš.