Centra jsou určena dětem a mladým od 7 do 18 let, u nichž hrozí riziko vzniku duševního onemocnění, či ho již mají rozvinuté. „Jejich cílem je poskytovat včasnou a citlivou péči, snižovat potřebu hospitalizace a doprovázet při návratu do běžného života,“ popsal Richard Brejša z organizace Naděje. „Služby jsou rovněž zaměřeny na terapeutickou podporu celé rodiny včetně rodičů, pěstounů a sourozenců, kterým pomáhají zvládat náročnou situaci a předcházet negativním dopadům,“ doplnil s tím, že Centra duševního zdraví pro děti a mládež jsou registrovaná jako sociální rehabilitace.

V Chomutově najdou lidé centrum ve Školní ulici vedle Katastrálního úřadu, v Žatci v ulici Písečná v objektu domu s pečovatelskou službou.

„Na obou místech vznikly nové odborné týmy. Jejich členové, kteří jsou sociálními pracovníky, pracují ambulantně v prostorách služby, a také v terénu na místech, kde se klient cítí nejlépe. Tedy doma, ve škole či v parku. A nebo případně během jeho hospitalizace,“ uvedl Richard Brejša.

Ředitelka Dětské psychiatrické nemocnice v Lounech Nikol Přibilová
Největší problém? Děti doma rozhodují víc než dospělí, říká dětská psychiatrička

V přímé péči Naděje už nyní využívá psychoterapeutů. Do budoucna plánuje navázat spolupráci s psychology, psychiatry a zdravotními sestrami se specializací v dětské psychiatrii.

„S touto službou máme zkušenosti, od roku 2021 ji úspěšně provozujeme v Terezíně na Litoměřicku. Na podporu Center duševního zdraví jsme také na konci loňského roku vyhlásili sbírku na portále Darujme.cz a od dárců získali bezmála 200 tisíc korun,“ připomněl zástupce neziskové organizace.

Kontakty pro klienty

Centrum duševního zdraví pro děti a mládež v Chomutově
cdz.chomutov@nadeje.cz
tel.: 778 980 756
www.nadeje.cz/chomutov
Školní 5336, 430 01 Chomutov – 4. podlaží (vedle Katastrálního úřadu)

Centrum duševního zdraví pro děti a mládež v Žatci
cdz.zatec@nadeje.cz
tel.: 771 262 536
www.nadeje.cz/zatec
Písečná 2820, 438 01 Žatec – 2. patro (Dům s pečovatelskou službou)

Tato centra jsou spádově zaměřena na klienty z okresů Chomutov a Louny.

Mohlo by vás zajímat: Aquasvět v Chomutově jako černá díra na peníze. Po fasádě bude na řadě střecha

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová