V devět hodin ráno ve čtvrtek 3. prosince už byla většina provozoven a obchodů v centru Chomutova otevřená. Kdo by ale čekal, že na náměstí korzují stovky lidí, kteří vyčkávají ve frontách do obchodů, mýlil by se. Samotné centrum města zelo prázdnotou, fronty do obchodů se ráno netvořily. Opuštěně v zimním hávu vypadal i parčík u opětovně otevřené městské knihovny. Lidé mířili v centru především do papírnictví nedaleko náměstí 1. máje. „Chtěla jsem se spíš podívat, co je v nabídce, doplnit nějaké sešity dětem,“ popsala důvody své návštěvy mladá Chomutovanka. O dvě generace starší dáma zase upírá pozornost na stojan s narozeninovými přáními. „To je ale spíš náhoda, vnučka má narozeniny,“ vysvětlila.

Opačná situace ale panovala v obchodní zóně Otvice. Parkoviště u obchodů se skandinávským nábytkem a dalšími obchody bylo úplně plné. Řidiči neměli kde parkovat a pro některé ztratili značky upozorňující na zákaz parkování význam. „Čekám tu od čtvrt na devět. Tušila jsem fronty, takže jsem to riskla,“ vysvětluje teple oblečená seniorka. Ona a další asi desítka lidí má ale vztek. Do obchodů se hned tak nedostali. V části obchodní zóny došlo k neplánované odstávce elektřiny. „To snad není pravda, takhle nás vypekli,“ rozčilovala se mladá žena. „Vzala jsem si volno z práce, abych nakoupila a teď tohle. Odpoledne sem už asi zase nepojedu. No, co se dá dělat,“ dodala už smířlivěji.

Před obchody postávali hlavně obyvatelé nedalekého sídliště Písečná, kteří dorazili v rodinných skupinách. A matky s kočárky. Těm sortiment obchodů chyběl asi nejvíc. „Potřebuji dětem nakoupit nějaké oblečení. Bez těch levnějších řetězců jsme namydlení. Nebudu kupovat dvouletému dítěti věci z eshopu, to je zbytečné utrácení peněz,“ myslí si jedna z maminek.

Obchodu řetězce Kik se podařilo problémy s elektřinou přestát a před desátou hodinou vpustil do obchodu první zákazníky. Personál nejspíš dnes nic nepřekvapí, příprava byla důkladná. „Nic jsme nechtěli podcenit a připravovali jsme se předem, obchod je kompletně vydezinfikovaný,“ potvrdila oblastní vedoucí Simona Schmidtová.

„Navýšili jsme i síly personálu, očekáváme dnes větší nápor zákazníků,“ říkala a ukazovala směrem ke dvěma mladým brigádnicím. „Dohlížejí na dezinfekci a počítají zákazníky na prodejně, abychom dodrželi opatření,“ doplňuje vedoucí. Brigádnice si práce hledí, každý do chce do obchodu, se tam bez přiděleného košíku nedostane. Ve zbytku obchodní zóny se zatím dopoledne dál tvořily hloučky lidí. Další příchozí překvapovaly cedule s informacemi o výpadku elektřiny. 

Ve čtvrtek také po dlouhé pauze pro veřejnost otevřel chomutovský aquapark. Na parkovišti krátce před desátou hodinou stálo několik málo aut. Do jednoho nastupoval muž ve středním věku, z dalšího mířila k pokladnám žena s asi dvouletým dítětem. Jinak byl na parkovišti klid a podle stále zasněžených parkovacích míst to ani nevypadalo, že by tam od rána byl větší pohyb.