„Náměstí se zaplní jen okolo oběda, po čtvrté hodině tu chcípl pes," říká s nadsázkou podnikatel Radim Volařík (více v rozhovoru na straně 3). Kvůli tomu už obchody nešly jako dřív, tak požádal město o snížení nájmu. To mu ale vyšlo vstříc jen částečně. Tak se rozhodl raději zavřít a hledá si práci.

Není první ani poslední

Nebyl první a nebude to jistě ani poslední maloobchodník, kdo z centra města odchází. Kdo pravidelně prochází Revoluční, Nerudovou či Ruskou ulicí, ví o čem je řeč. Každý rok tu nějaký krámek končí a nějaký jiný zkouší začínat. Přežívají spíš služby, obchody jen hodně specializované. Život v centru se posouvá směrem od historického středu města k obchodnímu domu Chomutovka.
Což je příznačné. Obchodní centra a nákupní parky jsou již delší dobu považovány za novodobá „náměstí". V nich to žije každý den a celý den. Navíc v Chomutově je jich opravdu hodně.

Není to jen osud Chomutova

To si myslí i současný primátor Daniel Černý. „Tahle situace je zapříčiněná rozhodnutími, která se dělala před dvaceti lety. A může za to především hloupý územní plán," říká. „Lidé, kteří tehdy ve vedení města seděli, nebyli schopní vyhodnotit fakt, že když se povolí tolik velkých nákupních zón, tak to menší obchodníci přežít nemůžou."
Podle něj byla právě tehdy doba, kdy se ještě dalo ovlivnit, zda se v centru města vyplatí podnikat. „Místo toho povolili neúměrné množství obchodních center. Lidé teď utratí peníze v jedné krabici a do centra města už nemají důvod jezdit," dodává s tím, že to není jen osud Chomutova, ale i dalších českých měst.

Co s tím?

Co se s tím dá dělat teď? Mnoho ne, podle Černého se město snaží. „Třeba restaurace v centru podporujeme tím, že mají předzahrádky zadarmo, neplatí za zábor," říká primátor s tím, že to v jiných městech nebývá obvyklé. „I plánované oživení kina Prahy znamená, že se bude v centru pohybovat více lidí. Dohodli jsme se také s nájemcem bývalé a dlouho zavřené masny vedle pizzerie, že si prostor vezmeme zpět, upravíme ho a uděláme z něj kontaktní místo technických služeb."

Snahy města

Město se prý v poslední době zaměřilo také na vzhled budov v centru města. „Začali jsme u radnice a pokračujeme v opravách dál," říká primátor Černý. Soukromé vlastníky se prý snaží přesvědčit, aby se vrhli do podobných oprav. „Nakonec z toho budou těžit i oni. Když bude město dobře vypadat a přilákáme sem víc lidí, oni mohou své prostory výhodněji pronajmout."