Čtyři základní školy, čtyři výdejní místa, čtyři jídelny, ale jen jedna centrální kuchyně. Taková byla představa vedení města a ředitelů základních škol o tom, jak by se mělo vypadat stravování v jirkovských školách, které využívá téměř čtrnáct set žáků. Cílem měla být úspora finančních prostředků a zkvalitnění služeb. Výsledkem je ale stopka od zastupitelů a složka široká několik centimetrů.

Společné stravování pro všechny školáky v Jirkově tak nakonec nebude. Podle starosty Radka Štejnara by město sice ušetřilo osm set tisíc korun ročně na energiích a provozu, nemělo by ale jistou kvalitu služeb.

Město začalo o spojení čtyř samostatných školních kuchyní v jednu uvažovat loni v březnu. Původní myšlenky však sahají ještě o dva roky zpět. Jedním z posledních impulsů ke změně však byla nutná rekonstrukce jedné ze školních kuchyní. „V potaz byly brány různé parametry a souvislosti, od pouhého vybavení jedné centrální kuchyně po kvalitu jídla," vysvětlila rozhodování města referentka vztahů k veřejnosti Eva Dušková.

Dali přednost kvalitě před úsporami

Pokud by v Jirkově vařila jen jedna firma, město by ušetřilo osm set tisíc korun ročně na energiích a provozních nákladech. „Je to docela velká úspora, tím spíš, když si představím, že by tyto peníze mohly jít do školství, na různé projekty a nadstandard," uvedl starosta Radek Štejnar.

Přesto ale dalo město přednost stávajícímu rozdělenému provozu a vlastní kontrole kvality. „Zpočátku jsem zpochybňoval, že by sloučení kuchyní přineslo nějakou úsporu, teď už zase vidím nevýhodu v tom, že situace na trhu se rychle mění, firmy různě zanikají a vznikají jiné, takže mám pochybnosti o kontinuitě kvality poskytované služby. Navíc se předpokládalo, že by se do centrálního stravování zahrnuly i místní velké podniky, bohužel ani u nich není situace stabilní," hodnotí starosta.

Shodl se tak s ostatními radními, kteří nabídky svěřit stravování některé z firem zamítli. Jejich názor si vyslechli na svém červencovém zasedání zastupitelé, kteří definitivně rozhodli, že v Jirkově se v nejbližších letech na stravování ve školách nic měnit nebude.

Odpůrci projektu si oddychnou

Zastupitelé tak zřejmě vyhověli i desítkám odpůrců centrálního školního stravování z řad občanů. Ti se právě obávali, že rozvážením z jedné kuchyně do druhé se zásadně zhorší kvalita jídel pro děti.

Jirkov nyní zřizuje celkem čtyři základní školy. V roce 2009 totiž město sloučilo praktickou základní školu s velkou Základní školou Krušnohorská, jejíž kapacita nebyla naplněná. Školní jídelny tak vaří celkem asi šest set jídel denně.