„Čekáme. Ale to není nic nového. My čekáme vlastně už od ledna 2015, kdy Máťa onemocněl." To říká Miroslav Volf, tatínek Matěje, který se nedávno podrobil alternativní léčbě v Německu. Na tu se mu finančně složily tisíce lidí.

Tohle čekání má ale trochu jinou povahu. Rodina čeká na březnové vyšetření na magnetické rezonanci ve Fakultní nemocnici v Motole, které by mohlo napovědět, zda takzvaná biologická chemoterapie zabrala.
V Německu měl Matěj, doprovázený otcem, pobývat šest týdnů. „Naplánováno bylo dvanáct terapií. Protože je ale Máťa dobře snášel, nakonec je dostal ve čtyřech týdnech," vysvětlil Miroslav Volf.

Matěj tam docházel třikrát týdně na soukromou kliniku, kde trávil vždy pět až šest hodin v polohovacím lehátku. Prostřednictvím centrálního žilního katetru mu lékaři podávali léky a vitamíny a poskytovali mu podpůrnou léčbu k posílení organismu, například prostřednictvím hybridních magnetů přikládaných na hrudník a dalších metod.

„Myslím, že léčba samotná byla šetrnější, než chemoterapie, kterou dostával doma. Přesto to první týden nebylo nic moc. Bylo mu špatně a zvracel. Postupně se to ale zlepšovalo," přiblížil otec mladého sportovce. Stihli i pár výletů, když se Matějovi udělalo lépe.

Domů se oba vrátili před dvěma týdny a rodina doufala, že Matěj bude moct chodit aspoň na hodinu denně do školy. Naposledy tam totiž byl v prosinci roku 2014. Jenže Matěj hned po příjezdu nastydl a dostal obrnu lícního nervu. „Opět jsme skončili v nemocnici. Teď je potřeba rehabilitovat, aby se obličejové svaly rozhýbaly, ale zlepšuje se to už. Dělali jsme si legraci, že se na nás Máťa schválně ksichtí," hledá drobné humorné záblesky v jinak složité situaci otec rodiny.

Základní sada terapií na soukromé klinice v Německu sice skončila, Matěj tam ale bude dojíždět jednou měsíčně ještě přibližně rok. „Budeme tam jezdit na kontroly a pokaždé i na jednu další terapii," vysvětlil pan Volf. Kromě toho Matěj dostal vitamíny, které v ideálních dávkách pomohou regenerovat a posilovat nemocí vysílené tělo.

Matěj Volf je třináctiletý chlapec z Chomutova. Onemocněl v lednu 2015 a na dětské onkologii ve Fakultní nemocnici v pražském Motole pak podstoupil náročnou chemoterapeutickou léčbu a následně radioterapii. Protože rodina projevila přání, aby chlapec podstoupil alternativní léčbu na soukromé klinice v SRN, kterou náš zdravotní systém neproplácí, chomutovský magistrát vyhlásil sbírku, do níž díky masivní podpoře médií lidé přispěli více než milionem korun.