Během několika dnů přijde osmnáct rodin o teplou vodu a teplo. Činžák v jirkovských Ervěnicích tak zřejmě stihne stejný osud jako dům, který stojí jen nedaleko a kde lidé přišli o dodávky v březnu. K dnešku se téměř vyprázdnil. Je to v důsledku dluhů, které nadělali někteří majitelé pronajímající byty.

„Dne 10. dubna v 10 hodin bude ve vašem domě přerušena dodávka tepla a teplé vody z důvodu neplnění smluvních podmínek,“ mohli si obyvatelé domu v ulici Fr. Schmieda přečíst v oznámení ČEZu na vchodových dveřích. Dluh na zálohách totiž vystoupal na 230 tisíc korun, na účtu společenství vlastníků jednotek ale v žádném případě tolik peněz není. Celkový dluh totiž kvůli nedobytným pohledávkám přesáhl 800 tisíc.

„Někteří majitelé to zatím neřeší, zřejmě si myslí, že se nic nestane. Dál neplatí a neberou telefony,“ zkonstatoval předseda společenství Miroslav Rozsypal. Dům je od konce února bez pitné vody. Opět kvůli dluhům. Jsou ale nižší a tak předseda předpokládá, že se podaří shromáždit peníze na obnovení dodávek. Tím to však končí.

Dům, ve kterém je celkem 24 bytů, tak nejspíš čeká scénář jako v činžáku ve vedlejší ulici K. H. Máchy. Kvůli dluhu přišel před měsícem také o teplou vodu a teplo, proto ho téměř všichni obyvatelé opustili. Nejčastěji šlo o příjemce sociálních dávek v bytech investorů, byli tam ale i starousedlíci. Podle předsedy zbyly jen tři rodiny.

Situace je krajně nepříjemná nejen pro ně, ale i pro vlastníky bytů, kteří investovali a patřili k platícím. „Dům má dva vchody a já pronajímala byt v tom slušnějším z nich. Měl dobré nájemníky, bylo tam uklizeno. Jenže druhá půlka nás stáhla ke dnu,“ říká Eva Sechterová. 

Je ze Strupčic, loni ale v domě koupila zničený byt a investovala do něj přes 200 tisíc korun. „Má nová okna, podlahy, dveře. Je to hezký byt,“ mrzí ji. Jak ona, tak i další platící vlastníci chtějí ochránit alespoň svůj majetek a vyprázdněný dům zakonzervovat do doby, než se podaří vyřešit dluhy. Bohužel narazili na část majitelů, která dluhy způsobila a situaci neřeší.

„Necháme tedy zajistit alespoň jednu půlku domu, aby se tam nikdo nedostal a nevykrádal ho,“ nastínila Sechterová. Mříže už jsou ve výrobě a mají pokrýt nejen vchod, ale i 1. patro a rozdělit společné sklepy. Dále se chce část vlastníků snažit o rozdělení společenství právní cestou. Zvažuje, že dluh v první fázi uhradí, ale následně ho bude vymáhat po těch, kdo ho způsobili. Pokud by bylo rozdělení možné, další dluhy už by nevznikaly.

Bez ohledu na příští plány zůstanou dva činžovní domy prázdné. Je otázkou, zda nakonec neskončí jako dům v ulici Osvobození, který nakonec město Jirkov nechalo strhnout a místo něj vzniklo parkoviště.

Problémy v domech vznikly kvůli kšeftování s chudobou, kdy si řada majitelů pořizuje byty jako investici a ubytovává v nich příjemce sociálních dávek. Často za neúměrně vysoké částky. Jejich část totiž dávkařům pokrývá stát formou příplatku na bydlení a doplatku. Řada kšeftařů však neodvádí peníze do fondu oprav a neplatí zálohy.