„Našli jsme dvě vyhozená mláďata, která byla původně velká a zdravá,“ s lítostí zkonstatoval ornitolog Petr Hora. „Cizí pár to zkoušel i ve druhém čapím hnízdě – v chomutovském zooparku. Proto jsme letos dopadli hrozně. Loni bylo osm mláďat, letos jen tři,“ shrnul.

Petr Hora pracuje pro zoopark, a kromě toho více než třicet let mapuje veškerý pohyb čápů na Chomutovsku. O jejich výskytu, peripetiích a mláďatech ví téměř vše. „Pár, který se tu letos objevil, evidentně hledal hnízdo, protože čápi využívají ta, která už jsou hotová,“ vysvětlil. „Když je hnízdo obsazované několik let, je jasné, že má úživné okolí. Pokouší se je tedy zabrat a dochází při tom k bitvám,“ doplnil odborník.

V péči o čapí rodinku pomáhá zaječickým také chomutovský zoopark. „Vždycky, když máme nějaký odborný problém, obracíme se na ně,“ pochvaluje si spolupráci starosta.
S čápy přichází do Zaječic jaro. „Pokaždé je dychtivě vyhlížíme"

První čápi na Chomutovsku zahnízdili v roce 1984 právě v Zaječicích. Od té doby se tam pravidelně vracejí a vyvádějí mladé. Vesnice si toho považuje. „Čápi jsou pro nás takoví maskoti,“ potvrdil Václav Hora, starosta Vrskmaně, do jejíž správy patří i Zaječice. „Zahnízdili u nás, když se zrušila trať, která vedla z Chomutova do Ústí nad Labem. Od té doby se tu střídají. Máme o nich řadu záznamů v kronice,“ pochlubil se. Obec se snaží být ornitologovi všemožně nápomocná. Například platí vysokozdvižnou plošinu, když se potřebuje dostat k hnízdu, aby okroužkoval mladé ptáky.

Díky kroužkování, které provedli kolegové v jiných místech, bylo možné zjistit, že v Zaječicích poslední tři roky hnízdí čápice z Jesenice na Rakovnicku. V zooparku, kde je hnízdo od roku 1986, v současnosti uplatňuje domovské právo samice ze Salzburgu. Cestu do Chomutova si našla sama na svém tahu Evropou.

Podle ornitologa z těchto dvou hnízd postupně vylétlo přes sto mladých čápů. „Potulují se různě po Evropě. Zaznamenali je na Gibraltaru, ve Španělsku, ale i v Suezském průplavu, Egyptě nebo Íránu,“ uvedl pro zajímavost.

Budova chomutovské radnice. Ilustrační foto.
Chomutov je 98 milionů v plusu. Kvůli drahotě ale otáčí každou korunu

V Česku žije kolem tří tisíc čápů. Na Chomutovsku by mohly zahnízdit další páry, chuť k tomu zjevně mají. Není ale kde. Podle ornitologa by v tom mohli pomoct místní lidé. „Mohli bychom postavit tři čtyři velká hnízda, která budou vypadat jako léta používaná. Pak je velká pravděpodobnost, že sem přitáhnou i další páry,“ zmínil odborník. Bez sponzorů a ochotných podnikatelů se ale tento záměr neobejde. Místa už má Hora vytipovaná. Jsou v blízkosti otvických rybníků, Kyjické přehrady a vodní nádrže Zaječice.

V nedávné minulosti takto vzniklo čapí hnízdo v Březně, kde ho těžaři nechali umístit na odstavené velkorypadlo známé jako „Březenský drak“. Čápi ho ale ignorují. „Umístění hnízda tam mělo svou logiku. Čápi se v těchto místech objevují a mají kolem i louky a vše, co potřebují k životu. Ale nezafungovalo to. Hnízdo je potřeba každý rok zvětšovat, což se nedělo,“ vysvětlil ornitolog.