Někdejší chomutovský primátor Daniel Černý uspěl s žádostí o dotaci na opravu zchátralé synagogy v Žatci. Památku vlastní od roku 2012, nyní ji opraví za 56 milionů korun. Stát mu na rekonstrukci přispěje 47 milionů.

Daniel Černý plánuje celkovou obnovu památky. „Připravuji rekonstrukci synagogy a sousedního rabinátu. V plánu je částečná oprava střech, rekonstrukce vnější fasády včetně oken a obnova vnitřních prostor. Chtěl bych v synagoze vytvořit multifunkční kulturní prostor s muzeem Židovství na Žatecku,“ vysvětlil Daniel Černý.

V nově zrekonstruované synagoze plánuje i nadále pořádat výstavy, koncerty a interaktivní projekce. „Chtěl bych, aby byl prostor moderní a lákavý pro turisty. Zrovna jsem na cestě do slovenské Žiliny, kde také opravili synagogu. Chci se tam inspirovat,“ dodal.

V letošním roce by mělo podle jeho slov proběhnout výběrové řízení na firmu, která práce provede. Rekonstrukce by měla začít v příštím roce, práce jsou rozvržené na několik let.

Tak to vypadalo v synagoze před úklidem:

Daniel Černý musí nejprve celou rekonstrukci zaplatit, dotace mu přijde teprve po dokončení prací. „Sehnat peníze nebude určitě lehké, ale je to unikátní šance tuto významnou památku zachránit. Udělám pro to maximum. Zkusím požádat o pomoc izraelskou ambasádu v Praze. Už nyní se mi ozývají Židé z USA a Izraele, kteří mají kořeny v Žatci, že by rádi pomohli. Uvítám jakoukoli pomoc. A to nejen finanční či materiální, ale i duchovní při zařizování expozic,“ vysvětlil Daniel Černý.

Žatecká radnice rekonstrukci vítá. A nejen ji, souběžně se synagogou se totiž bude ve městě opravovat budova městského úřadu či takzvaný Mederův dům. „Jsme moc rádi, že se město dočká dalších opravených památek. Zlepší se vzhled jeho centra a zvýší se jeho turistická atraktivita,“ sdělila starostka Zdeňka Hamousová.

Žatecká synagoga z roku 1872 je po plzeňské druhá největší dochovaná v Česku. V průběhu tzv. křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 ji vypálili nacisté, od té doby už nikdy nesloužila původnímu účelu a chátrala. Od roku 1958 je kulturní památkou. V roce 2012 ji koupil Daniel Černý, pořádá v ní koncerty či výstavy.