Úsilí několika nadšenců stálo u zrodu Podkrušnohorské amatérské hokejové ligy (PAHL) v Chomutově. Šest týmů, v nichž nechybějí bývalí hvězdní hráči chomutovského klubu, svádí mezi sebou od října vždy o víkendech v SD Aréně líté boje. Utkání, na něž je vstup zdarma, jsou tak atraktivní i pro diváky. Premiérový ročník vyvrcholí v příštím roce březnovým play off týmů, které se umístily na prvních čtyřech místech základní části ligy. Následovat bude finálový zápas dvou nejlepších mančaftů.

Fanoušci si tak například mohou vychutnávat souboje Martina Ťupy s Leo Gudasem z týmu HC Strix Chomutov proti Kamilu Koláčkovi a Petru Martínkovi, kteří nastupují za tým CVB Klimatizace Chomutov. I pro tyto matadory pak může být tvrdým oříškem bývalý prvotřídní gólman Erik Štěrba, jenž v amatérské lize hájí svatyni týmu AHC Phantoms Chomutov.

Duchovními otci a hlavními organizátory soutěže jsou Patrik Karger, Jan Pivko a David Tauš. Nelehkou cestu od nápadu uspořádat amatérskou ligu až po úvodní vhození puku mezi centry prvních pětek dvou mužstev v zahajovacím zápase premiérového ročníku popsal první z nich. „Stejně jako v zahraničí a některých tuzemských městech přišli i v Chomutově se záměrem uspořádat amatérskou ligu hokejoví fanoušci. S partou kluků z práce se scházíme už deset let a objíždíme hokejové turnaje fanoušků doma i ve světě. Chybělo nám proto, že naše zápasy nemají řád, scházelo zdravé soutěžení a patřičná motivace," vysvětlil.

Pětatřicetiletý manažer hypermarketu Globus a otec dvou synů přiznává, že organizace ligy i samotné zápasy jsou velmi náročné na čas i peníze. „Mám štěstí na skvělou ženu, která mi mého koníčka toleruje a ještě mě povzbuzuje. Já se na oplátku snažím, aby rodina mým hokejem netrpěla," doplnil Karger.

Úvodní ročník PAHL rozehrálo šest týmů. Kromě výše zmíněných jsou to HC Sharks Most, Litvínov Lancers a Prazdroj Teplice. V soupiskách mohou být i bývalí vrcholoví hokejisté, kteří ale minimálně dva roky před zahájením ligy už nefigurovali v žádné soutěži. Hraje se třikrát 15 minut čistého času, na regulérnost každého zápasu dohlížejí dva rozhodčí s licencí. „Právě i odměny pro kvalifikované rozhodčí jsou součástí rozpočtu. Každý tým musel složit 26 tisíc korun, což si některé nemohly dovolit. Dvě mužstva se nám tak před zahájením soutěže odhlásily," uvedl Karger.

Motivací pro amatérské hokejové kolektivy jsou určitě ceny, které pořadatelé pro vítěze úvodního ročníku soutěže připravili. Vítěz obdrží kromě putovního poháru i slevu 10 tisíc korun ze zápisného pro příští ročník, poražený finalista pak poloviční částku. Každý hráč dostane také pamětní puk.

Odměna nemine ani rozhodčího, který získá nejnižší bodové ohodnocení. „Ve snaze, aby se pískalo spravedlivě, jsme vymysleli systém bodování rozhodčích. Po každém zápase kapitán týmu udělí rozhodčímu známku od 1 do 5 jako ve škole. Nejlépe ohodnocený rozhodčí pak získá prémii dva tisíce korun," vysvětlil Karger.

Hokejoví fanoušci Pirátů o sobě dávají znát i ve světě. Už v příštím roce se chtějí zúčastnit turnaje evropských hokejových fan klubů v ruském Petrohradě. Výlet sedmnácti nadšenců vyjde na 300 tisíc korun. „U nás organizují turnaje fanoušků hlavně v Plzni a Brně. Naší snahou je proto rozšířit pořádající města už v příštím roce i o Chomutov," dodal Karger.

Petr Martínek.„Kdybych nehrál, mám hned 150 kilo," směje se Petr Martínek
V amatérské lize hraje několik bývalých hokejistů, jejichž jména jsou fandům dobře známá. Třeba technický útočník Kamil Koláček nebo urostlý bek Petr Martínek. Položili jsme oběma tři otázky.
1) Co vás motivovalo k účasti v amatérské lize?
2) Jdete do každého utkání naplno?
3) Zjednáváte si na ledě respekt soupeřů?

Kamil Koláček:
1) Jsem rád, že si zase můžu zahrát v organizované soutěži, že se sejdeme s klukama. Je také příjemné udělat si pořádnou žízeň.
2) Hraju tak, aby mě to bavilo.
3) Snažím se být k hráčům soupeře ohleduplný. Abych nikoho nezranil, a zároveň se případnému zranění sám vyhnul.
Petr Martínek:
1) Musím něco dělat, jinak bych měl hned 150 kilo. Pořád je ale hokej radost, baví mě.
2) Kolena už tak neslouží. Občas se nestačím vrátit nebo nepodpořím útok.
3) Hra do těla je zakázaná. Měl jsem s tím v prvním zápase problémy, dvakrát mě vyloučili. Ale nejsem žádný bitkař.