Chtějí ho prodat dál, ale…

Společnost Crestyl, která obytný dům u Chomutovky vyprojektovala a postavila, ho chce přeprodat firmě Metrostav. Ta by ho měla dokončit a zprovoznit, protože dům stále není zkolaudovaný. „Objekt bychom firmě předali i za cenu ztráty, která nám tím vznikne,“ potvrdil Chomutovskému deníku Ondřej Micka, mediální zástupce skupiny Crestyl.

Jenže to má háček. Na objekt má až do kolaudace předkupní právo město. Sice to původně byla jen pojistka proti případné spekulaci s pozemky, ale zastupitelé se ho nechtějí vzdát ani teď. Takže když přišla od Crestylu žádost o zrušení předkupního práva, zastupitelé ji zamítli. Nelíbí se jim, jak dlouho stavba trvá a že společnost s městem nekomunikuje.

Koupilo by dům město?

Situace je teď taková, že developer nemůže budovu prodat Metrostavu. Jako první ji musí nabídnout městu. Jednou z možností proto je, že Crestyl podle smlouvy nabídne budovu Chomutovu, a ten ji odmítne. Pak by mohl přijít na řadu Metrostav. Jenže co kdyby město na nabídku kývlo a obytný dům koupilo?

„Je problém firmy, jak to bude dál řešit,“ nechce se pouštět do spekulací primátor Chomutova Jan Mareš. „Podmínku ve smlouvě nesplnila, budova měla být zkolaudovaná a není. Do té doby předkupní právo platí.“

Ani Crestyl teď neví, jak bude dál postupovat. „V tuto chvíli na to nelze odpovědět. Ještě nevíme, jaký vliv toto rozhodnutí bude na projekt mít. Celou záležitost budeme dál řešit se všemi zapojenými subjekty,“ zní rozpačitá odpověď firmy.

Čtyři roky mrtvý luxus

Lidé tu měli bydlet už před čtyřmi lety, jenže developer se ve svých plánech přepočítal. „Rezidence Chomutovka bohužel doplatila na realitní krizi a skutečnost, že trh nemovitostí v Chomutově funguje odlišně od jiných měst,“ vysvětluje Micka z Crestylu. Lidé prý například více důvěřují místním firmám a často preferují rodinný domek na okraji města před kvalitním bytem v jeho centru. „Postupně jsme projekt upravovali, abychom jej co nejvíce přizpůsobili poptávce po bydlení v Chomutově a okolí -  například snížili ceny, zvýšili možnosti klientů při změnách dispozic bytů nebo prodejem pověřili místní realitní společnost. Pozitivní obrat v prodeji přesto nenastal,“ dodává mluvčí firmy.

Jednoduše řečeno -  o byty není zájem. Není divu, mělo jít o luxusní byty, kde třeba 3+1 o rozloze 74 metrů čtverečních stál původně přes dva miliony. Ani pozdější půlmilionová sleva nezabrala. Prostory, které měly nabízet luxus, tak zůstávají mrtvé.