Za vše mluví statistika, kdy od ledna do června roku 2009 bylo vykradených devatenáct bytů a jen během července jich zloději stihli vykrást deset. To samé se týká i rodinných domů.

„Za první pololetí tohoto roku vnikli lupiči do dvaceti sedmi rodinných domů a jen v průběhu července jich stihli vykrást dalších osm,“ sděluje přesná čísla mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.

A na jaká znamení zloději reagují? „Může to být přeplněná poštovní schránka nebo zatažené žaluzie,“ popisuje některé kladné signály pro zloděje Marie Pivková. Podle ní by měli lidé dát vědět o dovolené dobrému sousedovi nebo známým, kteří by schránku v jejich nepřítomnosti vybírali.

Pak už platí taková obecná pravidla jako zavřít všechna okna, i ventilačky, obzvlášť když člověk bydlí v prvním nebo druhém patře. „Stalo se, že se zloději vyšplhali do bytu po hromosvodu,“ uvádí Marie Pivková.

Je dobré kvalitně zabezpečit vchodové dveře. Dnes už je možné ochránit dveře před vypáčením nebo vykopnutím. Na okna by si lidé měli pořídit mříže nebo průhledné bezpečnostní folie. Lupiče může zmást i světelná signalizace, která se spouští večer v určitém časovém intervalu.

„Lidé by také neměli zbytečně mluvit o tom co mají všechno doma, nikdy nikdo neví, ke komu se to dostane,“ upozorňuje Marie Pivková.
Dnes už existují i různé bezpečnostní agentury, které domy nebo byty hlídají.

Obydlí ale zloději nevykrádají jenom v době dovolené. Existují případy, kdy se člověk třeba v klubu nebo na diskotéce s někým seznámí a pozve dotyčného k sobě domů. Druhý den se probudí a je o některé věci chudší.

Zloději si z bytů nebo rodinných domů nejčastěji odváží peníze, potom jsou to drahé šperky, značková elektronika jako počítače, kamery a fotoaparáty. Oblíbené je i drahé oblečení, obrazy, porcelán, alkohol a cigarety. „Také jsou kuriozní případy, kdy lupiči vybrali i maso z mrazáku. Prostě vezmou, co jim přijde pod ruku,“ popisuje Pivková.

Nejvíce kradou recidivisté, tedy ti co už podobnou tresnou činnost v minulosti spáchali. Krádeží se zúčastňují i ženy a dokonce mladí lidé mladší osmnácti let.