Kdo má zájem koupit si byt, o toho se „realitky“ poperou. Zatímco před rokem bylo bytů na prodej málo a kupci se předbíhali, kdo dá víc, dnes je situace přesně opačná. Také ceny šly dolů. Sjely přibližně o pětinu.

Co zůstává stejné jsou lokality, kde je bydlení příjemné a takzvaně špatné adresy.

„Lepší lokality v Chomutově jsou samozřejmě v centru a bližším centru, kde je ale nabídka minimální,“ přibližuje realitní makléř společnosti Finosa CV Petr Kotlík. „Dále Horní Ves, Zadní Vinohrady a okolí Kamencového jezera.“ Nespornou výhodou je klid, čistota, slušní sousedé, dostupnosti i vyšší bezpečí. Také ceny jsou ale vyšší. Metr čtvereční vychází přibližně na 12 tisíc korun. Modelový byt 1+2 nebo 1+3 o rozloze 70 metrů čtverečních tak vyjde na 840 tisíc korun.

Naopak nejhorší kvalitu bydlení představují sídliště Zahradní, Kamenná, Písečná a celá horní část Jirkova. „Nevýhodou je hluk, nepořádek, špatná skladba obyvatel, kriminalita, násilí a také špatná dostupnost,“ vypočítává makléř. „Proto tam mohou být ceny hluboko pod normálem,“ dodává. Náš modelový byt tam vychází na 350 tisíc korun.


Hitparáda cen za bydlení


V průměru vychází nejdražší bydlení v klidné Kadani: 770 tisíc korun. Na druhém místě je Chomutov se 700 tisíci Kč. V těsném závěsu je Klášterec nad Ohří s 630 tisíci korun a na posledním místě je Jirkov, kde „náš“ byt vychází na 455 tisíc. Pro srovnání v sousedním Mostě by byl stejný byt za 560 tisíc korun. Tyto ceny samozřejmě nejsou dogmatem.

„Tržní cenu ovlivňuje více faktorů, jako jsou stavební úpravy, poloha, velikost, technický stav, stáří objektu a další,“ upozorňuje Kotlík.
V posledních měsících zájemci upřednostňují hlavně byty v osobním vlastnictví oproti družstevním. Jsou sice dražší, ale je možné použít je u banky jako zástavu.

Při prodeji už se tolik nepřihlíží k tomu, že je dům zateplený. Pěkná fasáda a plastová okna se stala normou. Na druhou stranu, pokud dům ještě není zateplený, většinou k tomu brzy dojde

Oproti uplynulým dvěma letům se ceny posunuly dolů hned z několika důvodů. Makléři to připisují tehdejší velké poptávce, ale také úmyslně vytvořené bublině od některých realitních kanceláří z jiných měst, především z Prahy, Liberce a z Brna.


Pryč s velkými byty


Podle Jaroslava Nosky, realitního makléře z chomutovské společnosti Julda, je důvodem pádu cen také nízká koupěschopnost zdejších obyvatel.

„Mají málo peněz, naopak je spousta z nich zatížena dluhy nebo úvěry,“ vysvětluje Noska, co tlačí ceny dolů. „Trend je takový, že prodají byt 1+3 nebo 1+4, protože jsou zadlužení, poplatí své závazky a za zbylou cenu si pořídí byt 1+1 nebo 1+2. Už není tak časté, že dva lidé obývají nepřiměřeně velký byt, protože se jim to prostě nevyplatí,“ dodává.

Podle realitních makléřů je poslední dobou zájem spíše o pronájmy než o koupi bytu.

„Zájemci nenakupují. Buď vyčkávají na další pokles cen nebo mají jednoduše obavu o své zaměstnání,“ vysvětluje důvody zmražení realitního trhu, který trvá už několik měsíců Petr Kotlík. Makléř ale vidí ještě několik dalších omezujících faktorů, a to všeobecnou krizi a letargii, přísnost bank, málo pracovních příležitostí, odliv lidí do větších měsi či zahraničí, příliv problémových lidí a kriminalitu. (šeb)

Za kolik by prodali byty redaktoři?

Vybrali jsme dva byty, v nichž bydlí redaktoři Chomutovského deníku. Protože ani jeden z redaktorů není klientem realitní kanceláře a byt neprodává, nehrálo roli žádné „přikrášlování“. Makléř Jaroslav Noska z chomutovské realitní kanceláře Julda, s.r.o. s námi byty objel, vyjmenoval klady a zápory a vypočítal případnou prodejní cenu.
Byt 1+2 na sídlišti Písečná

Mínusy:
Okolí domu: Potulují se tam různá individua a člověk se necítí bezpečně.
Vchod: Špinavý, nepůsobí hezky. Vypovídá to něco o lidech, kteří tu bydlí.
Byt: Původní jádro i vybavení koupelny, jedno z oken není plastové.

Plusy:
Byt: Udržovaný, relativně slušný, standardní. Dobře udělané podlahy. Je v osobním vlastnictví (například družstevní byt není možné použít jako zástavu).

Předpokládaná cena:
400 000 korun
Družstevní 1+3 v centru Jirkova

Mínusy:
Okolí domu: jirkovské byty se prodávají hůř (zvláště Na Borku a v Krušnohorské). Tento je v centru, což není tak špatné.
Vchod: nepůsobí útulně
Byt: je v přízemí, což zákazníci nemají rádi (obava z hluku, zimy a možného vykradení). Tapety v pokoji (když se strhají, bude nutno štukovat). V obýváku socialistický brizolit.

Plusy:
Byt: zděné jádro, druhá chodba (potenciál pro vestavěnou skříň), vyměněná linka

Předpokládaná cena:
450 000 korun