Měl sedět na vozíku, ale chodí, i když ztěžka. Neměl rozhýbat prsty na pravé ruce, tak přinutil levačku, aby kreslila a malovala. Milan Tóth za poslední rok urazil velký kus cesty. Loni v říjnu ho postihla mrtvice a následky si nese stále, nabourává ale veškeré lékařské prognózy. Vede kurz pro začínající kreslíře a v sobotu uvede výstavu svých obrazů na zámku Červený Hrádek.

Půjde o zhruba dvacet prací, nejčastěji fantasy, kde jsou zastoupena starší díla vytvořená pravou rukou, a novější vyvedená levačkou. A to od těch raných, které vznikaly v Rehabilitačním ústavu Kladruby, po poslední propracované. Vše mohou vidět stovky návštěvníků na vernisáži výstavy spojené s prodejem obrazů i šperků a dárkových předmětů.

Ačkoli mají obrazy, které vyšly z Milanovy levé ruky, čisté vitální tahy, sám výtvarník přiznává, že přeučit se byla řehole. „V nemocnici jsem začínal kolečky a šrafy, abych ji přinutil kreslit. Šlo to těžko, byl jsem vzteklý. Stále je to jako zlý sen, ale jinak to nejde, protože pravou už to asi nepůjde,“ smál se Milan Tóth navzdory všemu.

Připravovanou výstavu vnímá jako velký posun. „Dělám to díky Janě, jsem šťastný, že mám kolem sebe rodinu,“ vyzdvihl manželku, která ho motivuje, podporuje, jezdí s ním po rehabilitacích a cvičení a stará se o něj i jejich tři malé děti. Pomáhá také rodina a přátelé.

Milan Tóth s kávovým obrazem nakresleným pravou rukou a fantasy výjevem, jehož detaily už musel dotáhnout levačkou.

Kromě blízkých je pro Milana to nejdůležitější právě kreslení a malování. „Je to vlastně to jediné, co chci dělat. Ještě bych chtěl normálně chodit, to mi teď připadá nejtěžší. Být úplně normální mi nikdy nešlo, pořád mám něco extra,“ dodal opět se smíchem.

Výstava na zámku Červený Hrádek se uskuteční v klasických výstavních prostorách, na zámeckých chodbách. Záštitu nad ní převzal Nadační fond Cesta proti bolesti, který od začátku organizuje průběžnou finanční sbírku pro Milana Tótha, a z peněz nakupuje například léčebné pomůcky.

„Vernisáž výstavy jsme připravili na sobotu 20. října, kdy slavnostně zakončujeme kulturní sezónu,“ uvedl člen správní rady nadačního fondu Bedřich Fryč. Ten je současně také šéfem jirkovské kultury, která má sídlo právě na zámku.

„Očekáváme, že by mohly přijít stovky nejen českých, ale i zahraničních návštěvníků,“ dodal Fryč. Právě cizinci totiž tvoří značnou část klientely zámeckého hotelu. Vernisáž bude zahájena v 16 hodin.

Milan Tóth má za sebou v posledním roce nejen náročnou léčbu a rehabilitace, stihl také dvě výstavy. Jedna proběhla v červnu v Panenském Týnci a další při Bolebořské sympoziu.

Současně se dal od září do vedení kreslířského kurzu pro děti i dospělé při Základní a mateřské škole Svět v Chomutově. Pro své posluchače vypracoval manuál a kresebně je provází anatomií člověka. „Dává mi to pocit obrovského uspokojení, že mohu učit kresbu, malbu, estetiku,“ je vděčný Milan. „Mí žáci před sebou mají dlouhou cestu, ale jsou schopni ji ujít. Jsou nadaní,“ věří.

Během listopadu výtvarník zahájí také prodejní výstavu v kantýně U anděla, která je v areálu chomutovské nemocnice, a pro příští rok jsou domluvené další výstavy v Galerii Jirkov, v teplické knihovně a ve Spolkovém domě v Kutné Hoře.