Klid, zeleň a do města přitom co by kamenem dohodil. Jirkovská radnice zveřejnila záměr prodeje třiceti pozemků v lokalitě nedaleko Novomlýnského rybníka, na kterých vyrostou rodinné domy. Stavební parcely nabízí veřejnosti. O tom, kdo bude jejich majitelem, rozhodne obálková metoda. Na podání nabídky mají lidé čas do poloviny října.

V nabídce jsou pozemky už po zasíťování. „Kanalizace, vodovod a elektřina jsou přivedeny až na hranici každého pozemku a vede sem i příjezdová komunikace,“ potvrzuje mluvčí města Vladimír Vacula.

Výměra parcel se různí, ta nejmenší je 595 metrů čtverečních. Majitel nejrozsáhlejšího pozemku může stavět na 1112 metrech čtverečních. „Minimální prodejní cena za jeden čtvereční metr pozemku činí 1106 korun včetně DPH,“ doplňuje Vacula.

Skutečná cena se ale může vyšplhat mnohem výš, o přiklepnutí parcely konkrétnímu zájemci rozhodne částka, kterou nabídne městu obálkovou metodou. Musí být z nabízených částek ostatních žadatelů nejvyšší. Pro některé Jirkovany je požadovaná minimální cena zklamáním. „Od začátku to město prezentuje jako projekt na podporu mladých rodin, aby neodcházely z města. Nakonec je ta cena ale stejná jako u developerů kdekoli jinde. Čekala bych, že budou chtít maximálně devět set korun za metr,“ myslí si Jirkovanka Vendula Růžičková.

Město už v minulých měsících ohlásilo zvýšení původně zamýšlené ceny o necelých sto korun. Starostka Darina Kováčová požadovanou sumu považuje za adekvátní. „Zvýšili jsme ji, ale když se podíváte na lokality po městě, za kolik se prodávají, tak si myslím, že ta částka není vysoká,“ říká Kováčová.

Upozorňuje, že ceny parcel se pohybují okolo 1600 korun za metr čtvereční i více. Jirkovanům město nabízí pozemky připravené už přímo pro stavbu. „Je to 1106 korun s tím, že máte kompletně hotový pozemek s příjezdovou komunikací a kompletním zasíťováním,“ poznamenává starostka. Celá investice stála městskou pokladnu více než dvacet milionů korun.

Žádat o parcelu může každý bez ohledu na to, zda má trvalé bydliště v Jirkově, nebo ne. Jedna osoba smí žádat maximálně o dva pozemky. „V případě, že jedna oprávněná osoba podá více než dvě žádosti, tak nebude přihlíženo k žádné a výběrová komise všechny žádosti této oprávněné osoby vyřadí z posuzování,“ stojí v pravidlech prodeje.

Zájemci, kteří pozemek získají, se smluvně zavazují k tomu, že do tří let zahájí stavbu. Do pěti let musí na pozemku stát dům. Jinak hrozí majiteli pokuta až dvě stě tisíc korun. Celkovou kupní cenu za pozemek pak musí nový majitel uhradit do dvou měsíců od podpisu kupní smlouvy.

Podávat nabídky městu je možné do 14. října do 9 hodin na podatelně městského úřadu. Rozlepování obálek proběhne o tři dny později, 17. října.

Nové parcely město nabízí v lokalitě nedaleko Novomlýnského rybníka. Nemělo by jít ale o poslední rozšiřování Jirkova. Radnice plánuje zasíťovat i pozemky ve čtvrti Na Louce a také na okraji města směrem k Zaječicím.