Tři byly zlikvidované, jeden zasypaný. Jen jeden bunkr odolal velké sídlištní zástavbě ze 70. a 80. let minulého století, kdy se budovaly paneláky od Březenecké po Písečnou. Bunkr číslo 15.

Tedy pak je ještě jeden nad Výletní ulicí, ale ten je malý a není přímo uprostřed sídliště. „Ten na Písečné stojí pár metrů od vchodu a to je v republice opravdu unikát," potvrzuje Jiří Piramovský z Muzea československého opevnění z let 1936 1938 „Na Kočičáku." To jsou vojenští nadšenci, kteří zrekonstruovali podobný bunkr na vrchu Kočičák, provozují tu muzeum a každoročně pořádají také akci Řopík, založenou na ukázkách boje.

Právě oni se rozhodli Lehké opevnění vzor 37 (jak se bunkr oficiálně nazývá) opravit, vyčistit, zrekonstruovat a poté zpřístupnit. Začali před třemi týdny, kdy pomocí bagru odkryli od hlíny části bunkru zasypané při stavbě sídliště. Ty poté domalovali maskáčovými barvami a vyčistili už také vnitřek. „Dřív se tam schovávali bezdomovci a feťáci, našli jsme tam i injekční stříkačky. Odvezli jsme sedm kubíků odpadu, ještě že nám město poskytlo kontejner," dodává Piramovský.

Bunkr už je i zamřížovaný, takže se dovnitř nikdo nedostane. Přes zimu chtějí vojenští nadšenci upravit vnitřek tak, aby odpovídal stavu z roku 1938, kdy tu ještě sídliště nestálo a opevnění mělo sloužit obraně českých hranic. Na jaře příštího roku ho pak chtějí otevřít. „Potom ho budeme občas otevírat při různých příležitostech. Na tu dobu ho vybavíme i vnitřním zařízením zbraněmi, periskopem, ventilátory. Aby lidé viděli, jak takový bunkr vypadal v době, kdy měl sloužit svému účelu, tedy obraně republiky," dodal Piramovský.

A to zmíněné štěstí, díky kterému bunkr s číslem 15 unikl likvidaci jako ostatní opevnění? Už v 50. letech byl podle dobových leteckých fotografií vedle bunkru lesík, který je uprostřed paneláku dodnes. A protože se projektanti rozhodli stromy coby malý parčík zachovat, všechny další stavby naplánovali kolem něj. Díky tomu přežil nejen on, ale i bunkr.

Vydrží i střely z velkých kanonů

Bunkr a jeho podoba z roku 1938.Objekt lehkého opevnění vzor 37 je železobetonový bunkr, které byly budované v rámci výstavby československého opevnění. Objekty vz. 37 byly projektovány jako miniaturizace těžkého pěchotního srubu, díky čemuž s ním mají shodné taktické vlastnosti a mnoho podobných stavebních prvků. Zbraně (1-2 lehké nebo těžké kulomety), byly osazeny v lafetách v ocelolitinových střílnách. Vstup byl opatřen mříží a jedněmi pancéřovými dveřmi. Ruční ventilátor zajišťoval dodávku čerstvého vzduchu a chránil tak osádku v počtu 3 až 7 mužů před zadušením zplodinami vzniklými při střelbě. Konstrukce objektu byla železobetonová o síle čelní stěny a stropu 80 nebo 120 cm (normální nebo zesílená modifikace). Díky všem opatřením odolával objekt vz. 37 zásahům střel ráže 105 mm v normálním, nebo 155 mm v zesíleném provedení, což jsou ráže velkých kanonů. Zdroj: wikipedie