Práce, které neomezí činnost strážníků a zvládnou se za provozu, by měly skončit koncem března. Město za ně zaplatí 2,66 milionu korun. Součástí investice je i modernizace kamerového monitorovacího systému, jeho posílení si vyžádá i rozšíření prostor dispečinku. „Dispečink bude sídlit také v přízemí. Uvolněné místo v prvním patře poslouží jako šatna pro naše čtyři asistentky městské policie, jež se v ulicích města velmi osvědčily," uvedl kadaňský starosta Jiří Kulhánek. Na základě pozitivní zkušenosti s asistentkami město podle starosty požádá z dotačního programu IROP o dotaci na mzdy dalších šesti asistentů městské policie.

Vyřizování osobních záležitostí na městské policii je nyní pro starší obyvatele města či zdravotně handicapované občany právě kvůli příkrým schodům obtížné. „Mohli sice využít videotelefonu umístěného pod schody. Strážník za nimi přišel, nebo je vyvezl do patra výtahem, který ale není běžně přístupný. Po přestavbě už tyto složité procedury odpadnou," doplnil Kulhánek.

Modernizace kamerového dohlížecího systému městské policie, který zahrnuje 18 stacionárních a tři mobilní kamery, začne v příštím roce. Současný analogový systém funguje osmnáctým rokem, a je tak už zastaralý a nevyhovující. Strážníci proto přejdou proto na digitální systém a ve spolupráci s místní kabelovou televizí také na přenos pomocí optických kabelů.

„Výměna bude postupná. Čtyři operátorky v nepřetržitých směnách doplníme ještě o dva dispečery. Jeden bude mít na starosti pult centrální ochrany a vysílačky, druhý výjezdy hlídek na základě vyhodnocení obrazového záznamu z kamer. Nebudeme ale navyšovat současný počet šestadvaceti zaměstnanců, strážníky vyčleníme ze stavu," upřesnil zástupce ředitele kadaňské městské policie Jaroslav Ölveczki.

Instalaci městského dohlížecího systému v rámci programu prevence kriminality v Kadani zahájili v roce 1997. Kamery dohlížejí na veřejný pořádek a slouží k předcházení pouliční trestné činnosti a přestupků. Jsou umístěny v lokalitách, kde se nejčastěji pohybují obyvatelé a návštěvníci města, a také u kulturních, komerčních, sportovních a společenských institucí. Sledují také dopravní uzly města. Od loňského roku strážníci využívají i takzvané fotopasti. Jsou mobilní, lze je přemísťovat podle potřeb.