Z radnice, najímatele exekutorů, se stane vymahač pro exekutora. „To se může stát. Je to paradox, ale bohužel podle zákona to je možné,“ vysvětluje primátorka Ivana Řápková.

Podle ní jsou na vině špatné zákony, které jsou vůči exekutorům benevolentní. „Může se to stát každému městu, které si exekutora najme,“ varuje Řápková.

A v čem je problém? Jan Paraska, kterého si radnice najala, vystoupil proti městu. Chtěl po něm zálohu během šibeničního termínu. Když ji nedostal, exekuce zastavil a chce po městu náklady na exekuci, kterému vznikly. Protože tak učinil u všech, více než tisíci svěřených případech, chce po městu téměř osm milionů korun.

Chomutov se kvůli tomu odvolal ke krajskému soudu v Ústí nad Labem. Pokud ten rozhodne ve prospěch Parasky, musí město vytáhnout oněch skoro osm milionů.

Jak ale upozorňuje Řápková, tyto miliony nezaplatí nakonec město, ale dlužníci. Kdo například městu dlužil tisícovku a vše došlo až k exekuci, dluží teď přes osm tisíc korun. K tisícovce totiž přibyly náklady na exekuci. Takže i když město zaplatí náklady Paraskovi, dlužníkovi zůstane na krku stále přes osm tisíc.

A tyto peníze bude město vymáhat na něm, nejspíše prostřednictvím „městských“ vymahačů, kteří po bytech zabavují televize. Městu tak místo dlužných přibudou starosti s vymáháním ještě větší pohledávky.
Podle Řápkové je chyba pouze v jediném exekutorovi, který využil kličky v zákoně, ostatní kanceláře, které pro město vymáhají, jsou prý bezproblémové.

Primátorka ale také přiznává, že město udělalo chybu. Do smlouvy si totiž právníci nedali klauzuli o zálohách. To nyní radí i ostatním městům. Spokojili se jen s tím, že jim Paraska slíbil, že je chtít nebude. Po roce však otočil a problém byl na světě. „Byli jsme průkopníci,“ říká Řápková. Navíc Paraska byl jediný, kdo šel do kontroverzního zabavování sociálních dávek.

Exekutora není možné sehnat, do novin se nevyjadřuje. Opozice kauzu hodnotí zdrženlivě. „Bylo by předčasné předjímat rozhodnutí soudu, spor může trvat roky. Pokud by rozhodl v neprospěch města, byla by to velmi drahá zkušenost,“ komentuje to opoziční zastupitel Ladislav Drlý.
Dalším problémem by byl nárůst dluhu. Oněch teoretických osm tisíc by se zvýšilo o náklady městských exekutorů. Dlužník by tak zaplatil minimálně o několik set, možná však i tisíc, korun navíc.