Ticho, klid a nekonečná koncentrace. I tak může vypadat váš večer, pokud najdete odvahu a přijdete meditovat do nového buddhistického centra, které se otevírá už tento týden v bývalém kině Oko.

K náboženství přes bojové sporty

„Zatím jsme první centrum tohoto druhu v regionu, ale v republice už funguje více jak 50 center,“ říká Jan Sedláček, jednatel centra a praktikující buddhista. K východnímu náboženství se dostal přes bojové sporty a není prý v Chomutově sám. „Určitě je tu tak šest, sedm dalších buddhistů, kteří se učení věnují spousty let a dostali se k němu podobně jako já, přes bojové sporty.“

Buddhismus vznikl v Indii, někdy mezi 4. a 6. stoletím před naším letopočtem. Jako každé náboženství se i tento směr začal štěpit na několik dalších proudů. V Chomutově se otevře centrum Buddhismu Diamantové stezky, linie Karma Kagjü. Tento proud klade důraz především na meditaci a v chomutovském centru to nebude jinak. „Každé úterý od 17 hodin bude probíhat meditace, na kterou zveme i veřejnost, jednak aby si to lidé sami vyzkoušeli a navíc se přesvědčili, že nejsme žádná sekta, která vymývá ovečkám mozky, nebo místo meditací provádí nějaké nepřístojnosti,“ usmívá se Sedláček.

První přednáška už zítra

Kdo by nenašel odvahu přímo na meditaci, může využít některou z přednášek, které se budou v centru konat. První šance je už v úterý 7. února. „Přednášet bude Jakub Kadlec, nejzkušenější učitel u nás. Téma, věřím, návštěvníky osloví, budou se řešit lidské vztahy a emoce,“ zve zájemce Sedláček.

Nové náboženské centrum město vítá a dokonce ho podpořilo i finančně. „Podpořili jsme projekt Meditací k hodnotnějšímu životu částkou dvanáct tisíc korun, které šly z dotačního programu Komunitní rozvoj,“ říká mluvčí města Jan Rödling. „Peníze jsme využili na propagaci centra, navíc sídlíme v prostorách, které patří městu,“ osvětluje podporu města Jan Sedláček.

Na meditaci je zván každý a není potřeba žádné speciální buddhistické vybavení. Na místě budou připraveny polštářky a podložky, aby se každý už napoprvé cítil co nejpohodlněji.