Studenti, kteří by si chtěli přes léto přivydělat, budou mít nejspíš smůlu. Ti, co nezačali hledat již notnou dobu před prázdninami, seženou brigádu jen těžko.

Možnosti přivýdělku přes prázdniny jsou na Chomutovsku jen mizivé. Kromě úřadu práce a personálních agentur, to tvrdí i sami studenti. „Dostala jsem různé typy, třeba na výrobu klávesnic, do Tesca a podobně, ale všude je už přeplněno,“, svěřuje se svými zkušenostmi Nikola Vernerová. „Sehnat práci je těžké, bez známých to asi skoro nejde,“ dodává své postřehy.

O své poznatky se podělila i jiná studentka. „Někde dokonce pracují moje kamarádky, kterým je šestnáct. Když se tam ale přijdu zeptat já, tak mi řeknou, že berou až od osmnácti. Bez známých to prostě skoro nejde,“ svěřuje se Michaela Jechová.

Úřad práce kromě obecné rady nemá co nabídnout. „Můžeme studenty odkázat na pracovní agentury, ale o brigádníky letos není téměř žádný zájem,“ říká mluvčí úřadu práce Eva Maříková. „V nabídkách, které má úřad k dispozici, žádné brigády nejsou,“ dodává.

Agentury alespoň poradí

Agentury většinou s úřadem souhlasí. Také podle nich o studenty moc velký zájem není. „Firmy se přes agentury po brigádnících vůbec nepoptávají,“ informuje Viktor Legat z agentury Jobse. Podniky podle něj vyvěšují inzeráty přímo na jejich nástěnky, takže šanci mají především děti zaměstnanců.
Ani jedna z největších pracovních agentur na trhu nemá momentálně žádné nabídky brigád. „Teď nám proběhlo jedno výběrové řízení do call centra, ale momentálně nic nemáme,“ informuje Šárka Žižková z Manpoweru. „Když k nám ale někdo se zájmem o brigádu přijde, dáme si ho do databáze a kdyby se něco objevilo, tak se mu ozveme,“ radí Šárka Žižková. Podle ní to může být za den, ale také za mnohem delší dobu.

Některé agentury přeci jen pár nabídek mají. „Týdně nabízíme okolo deseti až dvaceti míst,“ informuje regionální manažer společnosti INDEX NOSLUŠ Jindřich Hodek.

Většinou jde o místa v menších prodejnách, kde pak brigádníci nejčastěji doplňují zboží, či uklízí. Možnosti jsou i v mystery shopingu, což je kontrola prodejen, kdy si brigádník hraje na zákazníka a kontroluje chod prodejny. V neposlední řadě jde o typický roznos letáků a novin. Problém je v tom, že místa nabízí především studentům, kteří mají zájem i v průběhu roku, nebo už přes agenturu dříve dobře pracovali.

S tím, že dlouhodobý zájem o brigádu přináší kýžené ovoce, ale nesouhlasí Nikola Vernerová. „Od února hledám práci, vím že se musí začít dřív, ale stejně jsem žádnou nesehnala,“ říká smutně. Práci teď sice má, ale ví, jak těžké je něco najít. „Mám brigádu po celý rok, ale je to přes známé. Je, ale fakt, že sehnat si brigádu je těžké,“ říká Michaela Jechová.

Výdělky z brigád tak jako tak nejsou na Chomutovsku nijak vysoké. „Průměrná sazba se pohybuje někde okolo padesáti korun,“ tvrdí Jindřich Hudek. „Okolo pětašedesáti dokáží dát obchodní domy nebo o něco více výrobní firmy, když je člověk šikovný,“ dodává.

Rady a tipy na poslední chvíli

Nějaké možnosti, i když minimální, přeci jen ještě jsou. Nejsnazší je jít po známých. Ti přeci jen dokáží sehnat i to, co normálně není. Jednou z možností je obejít místní podniky z průmyslových zón. „Studenti se tam můžou zeptat na brigádu, nebo tam eventuelně zanechat životopis,“ doporučuje Viktor Legat. Další možností je obejít pohostinství a jiné služby, kde se v době dovolených nějaký člověk navíc vždycky hodí. Osobní kontakt totiž vždycky vyhrává.

Mnoho brigád se dá také sehnat na pracích v lese, při údržbě zeleně. Pravdou je, že známost stejně vyhrává. Mnoho brigádníků také využívá práce na černo.