Tak tihle lidé se možná podruhé narodili. S několika elektromontéry se v pátek dopoledne zřítila mnohatunová zadní část rypadla v Dolech Nástup Tušimice. Čtyři skončili v nemocnicích, dva s těžkými zraněními. 

Neštěstí se stalo přímo v areálu dolů kousek od obce Březno u Chomutova. Odstavené skrývkové rypadlo bylo v tu chvíli mimo provoz. Elektroinstalatéři na něm opravovali softwarové zařízení bubnů, které navíjí nosná lana, když se když se přední i zadní obrovská ocelová ramena zřítila dolů.

„Byla to pořádná rána, jako z kanónu," reagoval na redakčním facebooku na zprávu Vladimir Prekopp, který podle svých slov pracoval v dolech o kus dál.

Při neštěstí se zranili čtyři lidé, kteří v tu dobu byli v zadní části zříceného rypadla (ilustrační foto rypadla vpravo dole).  Jiné zdroje mluví o třech zraněných, podle Severočeských dolů byli opravdu čtyři.

close Skrývkové rýpadlo SchRs 1550. Ilustrační foto. zoom_in Na místě zasahovaly dva vrtulníky, dva lidé byli zraněni těžce a dva lehce. „Při příjezdu záchranných složek byli při vědomí a komunikovali," uvedl k tomu tiskový mluvčí Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Zřejmě nejhůř havárii odnesl muž, kterého vrtulník s vážným zraněním dolní končetiny a pánve transportoval do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Druhý muž s vážným zraněním byl dopraven na traumacentrum do Ústí nad Labem, dva skončili na chirurgii v Chomutově.

Havárie mohla dopadnout ještě hůř, skrývkové rypadlo SchRs 1550 sice není největší stroj v dolech, ale i tak jde o obrovský kolos. Váží přes 3 500 tun a ramena se pohybují ve výšce desítek metrů nad zemí.

Více informací k nehodě v pátek v Budinský neměl. „Na prvním místě nyní budou životy a zdraví lidí a v druhé řadě pak budeme řešit materiální škody," dodal. Příčiny neštěstí se podle něj budou vyšetřovat několik dní. Kromě policie se důvod odtržení části ramena bude snažit zjistit také báňský úřad a specialisté ze Severočeských dolů.

Velkostroj má dvě ramena, která přidržují nosná lana. Při nehodě se rozjely bubny, na kterých jsou lana uchycena. Tím ramena klesla. Zranění zaměstnanci byli na horní plošině, která je na zadním ramenu stroje.

close Nehoda v dolech. zoom_in