První úroda po letech vinice ve Stranné u Března už nabízí své tekuté plody. Bílé víno se rozlévá do sklenic místních při společenských akcích, přespolní mají možnost si pro lahvinku dobrého moku zajet přímo k vinaři. Kvalitu ocenili i odborníci na soutěži vín.

Víno z Března u Chomutova.České zemské víno, jak je psáno na vinětě, vzešlo z pozemku obce, obhospodařovaného vinařem Karlem Němečkem. „Odrůda Kerner není tak známá, je totiž náročná. Pochází z Německa a jmenuje se podle doktora Kernera, který léčil nemocné lidi vínem. Obsahuje více kyselin, takže si na něm pochutnají milovníci suchého vína,“ přibližuje charakteristiku vína Karel Němeček, který má zhruba hektar vinice pronajatý od obce. V budoucnu by mělo dojít na výsadbu červených odrůd.

Loňský Kerner unikl jen o fous zlaté medaili na soutěži vín v Modré u Velehradu. Odborníci tam hodnotili vzhled, vůni a chuť, a březenské víno ohodnotili 83 body ze 100 možných. „Za 85 bodů se udělovaly zlaté medaile,“ dodává vinař Němeček.

Obecní úřad uspořádal pro občany ochutnávku v infocentru a do budoucna se bude místní víno podávat i při kulturních a společenských akcích. Březenský Kerner je ale dostupný i pro ostatní, koupit se dá v restauraci U Rybníčku, na benzínce v obci, v Chomutově na náměstí 1. máje ve vinotéce a v Kadani v Hradní vinotéce. Přímo u vinaře v Březně můžou zájemci nakoupit jen po telefonické domluvě na čísle 731 488 176.

Autorka: Eva Dušková