Karel Němeček s manželkou a třemi syny obhospodařuje zhruba dva hektary vinic ve Stranné a Nechranicích. Soustředí se zejména na odrůdy Kerner a Müller Thurgau. Většinu letošní produkce vinař nabídne zájemcům, část lahví ale uloží k archivaci.

Bez burčáku by to nebylo ono

Na své si přijdou i milovníci burčáku. Karel Němeček, který se jediný z rodiny věnuje pěstitelství na plný úvazek, informaci potvrdil. „S burčákem samozřejmě počítáme, jinak by to ani nešlo. Nabídneme ho tradičně na vesnických farmářských trzích a po telefonické domluvě také přímo u nás doma," uvedl.

Sklizeň průměrná

Letošní sklizeň vinné révy v porovnání s loňskem Němeček označil za průměrnou. „Hrozny ročníku 2012 se ale vyznačovaly vyšší cukernatostí," upozornil.

Kvalitu produkce rodinné firmy, konkrétně odrůdy Kerner a Müller Thurgau, ohodnotil majitel vinotéky na chomutovském náměstí 1. máje Radim Volařík. „Vína pana Němečka jsou příjemná, vyvážená a pitelná. Vzhledem ke klimatickým podmínkám, které na severu Čech panují, je podle mého názoru úspěšným vinařem. Ostatně stejně jako já tato vína hodnotí i velká část mých stálých zákazníků," zhodnotil Volařík.

Historie pěstování vína v regionu

Na historické začátky i později obnovenou a opět přerušenou tradici pěstování vinné révy na Chomutovsku Němečkovi navázali před deseti lety, v roce 2003. O dva roky později již sklízeli první hrozny.

Nejstarší zmínka o pěstování révy vinné v okolí Března pochází už z roku 1285, kdy se norimberský a loketský purkrabí vzdali ročního poplatku z vinic v Přívlakách mezi Žatcem a Kadaní. Zdejší vinohrad tehdy patřil řádu cisterciáků. Zmínky o pěstování vinné révy na konci 16. století ustaly.

Víno se vrátilo

Novodobá kapitola pěstování vinné révy na Chomutovsku se začala psát až před zhruba třiceti lety. Po roce 1985 vysazuje postupně první čtyři hektary ve Stranné Státní statek Chomutov. Po roce 1991 si vinice pronajímá firma Sady a školky Vičice. Následuje vlna rozkvětu, kdy zdejší vína získávají medaile na různých soutěžích. Později se sle dění na vičických vinicích dostalo z různých důvodů do útlumu.

Blýská se na časy

Až v poslední době se blýská na lepší časy, produkci vín se nyní v regionu věnují kromě Němečkových dva další pěstitelé. „Naše vína mají, podobně jako Mostecká, Litoměřická, Roudnická a Mělnická, osobitý charakter nejsevernější vinařské oblasti s výrazným odrůdovým buketem a zajímavou kyselinkou. Jejich předností je velká různorodost podle pěstitele, ročníku, sklepmistra i šarže," přiblížil vlastnosti severočeské produkce vín Karel Němeček.

Přivezli medaili

Díky Němečkům se do regionu vrací i odlesk zašlé slávy místních vín. „I nám se letos zadařilo. V největší a nejprestižnější Národní soutěži vín oblast Čechy jsme v kategorii suchých vín získali za Kerner 2012 stříbrnou medaili," dodal březenský vinař.