Město totiž odstoupilo od smlouvy s investorem plánovaného centra, firmou Herkul. Ta nezačala stavět do dohodnutého termínu a nové vedení města se rozhodlo, že dál už čekat nebude. „Nechceme tu mít další pustnoucí plochu jako je na Lipské, kde se ještě deset let nebude nic dít," nechal se slyšet primátor Daniel Černý (PRO Chomutov).

Chomutov teď musí podle smlouvy vrátit firmě Herkul kupní cenu za pozemky - 3,4 milionu korun. Na zhruba stejnou částku ale společnost vyčíslila své náklady na demolici bývalého kina Evropa, které tu stálo, a náhradní výsadbu zeleně. A chce po Chomutovu dalších 3,4 milionu.

Primátor i jeho náměstci jsou ale přesvědčeni, že město nic dalšího platit nemusí. „Smlouvu porušila firma, nikoli město. Nevidím důvod platit cokoli dalšího než kupní cenu," prohlásil na zasedání zastupitelstva Černý. „Pokud se s firmou nedohodneme, musel by to rozhodnout až soud." Stejně mluvil i náměstek Marek Hrabáč. „Město nezapříčinilo zmařenou investici, to naopak nám vznikla škoda," uvedl.

Firma se už dříve nechtěla k rozhodnutí města pro média vyjadřovat. Její zástupce byl i na jednání zastupitelů, ale pouze vysvětlil, proč společnost nezačala stavět. Nepodařilo se jí do plánovaného marketu sehnat dostatek budoucích nájemců. Chyběl hlavně klíčový potravinový řetězec. „Banky vám pak nedají úvěr. Dřív stačilo potvrdit sedmdesátiprocentní naplněnost, dnes často požadují i sto procent," nechal se slyšet zástupce Herkulu.

Tak jako tak pozemek přejde zpátky na město. A co tam tedy bude? „Chceme doplnit parkovací místa a pak půjde spíše o parkové úpravy. Rádi bychom vytvořili pro lidi volnočasovou plochu," předestřel primátor Černý.