Obnovené nádvoří, náměstí propojené se zámkem díky obnovenému vchodu a nejnověji také opravy renesanční brány, kterou navíc ozdobí kované mříže. V Klášterci nad Ohří pokračují investice do zámku a jeho romantického parku.

Brána, která stojí směrem k lázním, potřebovala obnovit, protože vlivem počasí chátrala. Stavebníci rozebrali její korunu, kamenné desky opatřili ochrannou vrstvou proti vodě a znovu je sestavili. Restaurátoři poté bránu natřeli vápennou omítkou, jakou měla i ve své minulosti, opravili bosáže a nově dostane také kované mříže. Vše má být dokončené na začátku září.

Renesanční brána původně u zámku nestála, přestěhovali ji tam mnohem později. Odkud pochází, není jisté. „Podle toho, co se říká, může být přestěhovaná z vernéřovského zámku, kde je dnes už jen popílkoviště,“ zmínil ředitel zámku Petr Hybner. Projektant Tomáš Bernášek, který navrhl kované mříže, zase hovořil o zámku Felixburg, který stával na konci Rašovic.

Město nechalo opravit renesanční bránu v kláštereckém zámeckém parku, kterou brzy osadí kovanými mřížemi.Zdroj: MÚ Klášterec nad Ohří

Město nechalo opravit renesanční bránu v kláštereckém zámeckém parku, kterou brzy osadí kovanými mřížemi.  Zdroj: MÚ Klášterec nad Ohří

Na opravy brány mají v příštích dvou letech navázat opravy zdi táhnoucí se kolem celého zámeckého parku. „Pokračovat budou opravy zdi v Chomutovské ulici a poté se vrátíme do Vodní ulice, kde je i brána,“ přiblížil vedoucí odboru výstavby a rozvoje města Vlastimil Dokoupil. Veškeré práce vyjdou na zhruba dva miliony korun.

Investice má především posílit estetický dojem, určitě není jejím cílem, aby se park uzavřel veřejnosti. Naopak je už pátým rokem dnem i nocí otevřený. Lidé jím mohou procházet, pořádat tam pikniky a užívat si krásného prostředí.

Určité omezení přinesou jen nová kovaná křídla zmíněné brány. Jedno z nich totiž bude uzavřené, aby dovnitř nemohla najíždět auta, jako tomu bylo dosud. Tím druhým ale nadále mohou proudit pěší i cyklisté.

Další změnou v areálu zámku bude umístění nové voliéry pro pávy v arkádové chodbě sala terreny, která vyjde na více než 360 tisíc korun a přibude na přelomu srpna a září. Myšlenka zřídit ji vyšla ze zámku.

Ochrana pávů

Kultura v Klášterci nad Ohří má nové logo, reprezentuje ji pávZdroj: reprofoto Kultura Klášterec„Pokud chceme pávy na zámku zachovat, což chceme, jsou i v logu zařízení Kultura Klášterec jako symbol, musíme je uchránit,“ uvedl ředitel zámku Petr Hybner. „V parku se pohybují cyklisté a pejskaři, takže docházelo ke ztrátám,“ dodal. Někteří pávi končili roztrhaní nebo beze stopy zmizeli, jiné přejela auta, protože se volně procházeli po náměstí. Voliéra ale novou populaci, která čítá pár a čtyři mladé, ochrání.

V příštím roce se obnovy dočkají také terénní schody ve směru od ulice Pod Skalkou ke křížové cestě. Právě se dokončuje projekt.

Na kláštereckém zámku proběhlo za posledních pět let několik dalších významných investic. Obnovená je fasáda zámku i sala terrena, dále byly opravené přístupové cesty k zámku, nádvoří a západní terasa zámku, kde je nové kamenné schodiště. Díky obnovenému propojení náměstí s parkem v domě číslo 2 se oficiální vstupy rozšířily na sedm. Podle ředitele zámku jsou práce na zámku a jeho okolí z 90 procent hotové.