ČSSD Jan Mareš - ČSSD

Svůj post prvního muže Chomutova bude obhajovat Jan Mareš (ČSSD), který byl zřejmě jasnou volbou. O dalších kandidátech na listině ale jeho mateřská strana zatím mluvit nechce. „Kandidátky ještě nejsou kompletně schválené,“ vysvětluje volební manažer sociálních demokratů a současný náměstek primátora Martin Klouda.

PRO Chomutov Daniel Černý - PRO Chomutov

Jasno už má největší opoziční hnutí - PRO Chomutov. To ze svého středu vybralo na špici své kandidátky Daniela Černého. Ani to není velké překvapení. Chomutovský podnikatel a fotograf sice do současného zastupitelstva usedl až jako náhradník po odchodu Michala Kasla, ale od té doby je to jeden z nejaktivnějších opozičních zastupitelů a kritiků vedení radnice.

Mezi dalšími kandidáty nechybí ani současní zastupitelé PRO Chomutov - Monika Mrugová, Jan Hartman či Vladimír Koten. Z tábora Nespokojených občanů k nim přechází také Ivana Chábová.

ODS Jan Řehák - ODS

Kandidátka ODS jakoby chtěla první větu našeho článku postavit na hlavu. V čele je známé, ale překvapivé jméno, ale jinak na ní není jediný současný zastupitel.

Jan Řehák, současný náměstek primátora, chtěl ještě před pár měsíci s ODS skončit a už nekandidovat. Nakonec se ale objevuje v jejím čele pro následující komunální volby. S tím, že chce změnu. Jak to jde všechno k sobě? Na to jsme se ho zeptali a jeho odpovědi najdete v minirozhovoru níže.

Zajímavý bude pohled zřejmě na zbytek kandidátky. Na ní totiž podle informací Chomutovského deníku nebude ani jeden ze současných zastupitelů. Tedy ani Stádník, Vrtišková, Binter, Markvart ani Fojtík…

Řehák: Báli se, že tu ODS skončí…
Ohlásil konec svým kandidaturám, nakonec je lídrem. Čím to? Krátce jsme vyzpovídali Jana Řeháka, který je paradoxně nejpřekvapivějším jménem z dosavadního seznamu lídrů.

Před půl rokem jste říkal, že ODS už spíš škodíte než pomáháte a chtěl jste se stáhnout. Co to, že jste najednou v čele její kandidátky?
Já jsem tehdy velice těžko skousával způsob politiky, kterou v ODS praktikoval Petr Nečas. Uvažoval jsem, že si založím vlastní subjekt. Ale pak za mnou přišlo více lidí s obavami, že lidé půjdou za mnou a ODS v Chomutově skončí. A tak jsem kývl, ale dal jsem si jasné podmínky.

Jaké?
Že se chomutovská ODS změní. A povedlo se to, změnili jsme kandidátku, otevřeli jsme ji více pro nestraníky. Kromě mě nekandiduje žádný jiný současný zastupitel za ODS.

Ano kromě Vás… Promiňte, ale vy nejste zrovna symbolem změny, vždyť to bude už vaše čtvrté volební období…
Pravda, já to tam trochu kazím (smích). Ale myslím, že je to dobře, když je v kolektivu někdo politicky zkušený, kdo ví, jak se problémy na městě řeší, co je pro to třeba udělat.

KSČM Ladislav Drlý - KSČM

Ani u komunistů není v čele kandidátní listiny žádné překvapivé jméno. Lídrem je nejzkušenější politik chomutovské KSČM Ladislav Drlý, dvojkou Jaroslav Komínek. Oba jsou současnými zastupiteli a také krajskými radními.

A zjevně v sázce na osvědčené lidi (současné zastupitele) pokračuje i další pořadí kandidátky - Zmátlová, Viták, Waic, Mandát…

Nový Sever David Dinda - Nový Sever

Nové politické hnutí, jehož základ tvoří bývalí chomutovští Severočeši.cz, oznámilo svého lídra jako první. Je jím David Dinda, většině veřejnosti známý jako marketingový ředitel hokejových Pirátů Chomutov.

Nový Sever bude mít kromě spousty nových jmen na kandidátce také dva současné zastupitele - Milana Märce a Stanislava Mikšovice.

TOP 09 Michal Vlach - TOP 09

O stejné voliče s Novým Severem se bude zřejmě prát TOP09. Ta vsadila na dlouholetého pedagoga a nyní ředitele školy a školky v Březně Michala Vlacha, který bude v komunálních volbách pro Chomutova jedničkou TOP09.

Na kandidátce ho doplní třeba David Tejml, Jan Rödling či bývalá poslankyně Patricie Kotalíková.

Nespokojení občané! Marie Kindermannová - Nespokojení občané!

Také malá opoziční strana Nespokojení občané! jde letos do komunálních voleb. Jedničkou je opět Marie Kindermannová, na zbytku kandidátky se podle ní ještě pracuje.

Komunální volby
Volby do zastupitelstev obcí se v Česku uskuteční v pátek a sobotu 10. a 11. října 2014. Strany a hnutí musí kandidátní listiny podat nejpozději 66 dní před termínem voleb, což vychází na úterý 5. srpna.

Kandidovat bude jistě více politických stran a hnutí než zmíněných sedm, jejichž lídry jsme zmapovali v našem hlavním článku. V minulých volbách ale žádná jiná strana mandát nezískala. Šance by mohlo mít ještě hnutí ANO, které se těší dobrým volebním preferencím v celé republice. Záleží však na tom, jaké místní osobnosti na svou kandidátní listinu nasadí. Zatím o nich mlčí, jména chce oznámit během příštího týdne.