Krátce po třinácté hodině se včera na pilíř vstupu Gymnázia Chomutov vrátila bohyně moudrosti panenská Pallas Athéna. Někdejší symbol gymnázia tak stanul na piedestalu po více než sedmdesáti letech.

Odhalení sochy Pallas Athena nad vchodem do chomutovského gymnázia.Původní socha z bronzu, která měřila tři a půl metru, zmizela v době války a pravděpodobně byla roztavena pro válečné účely. „Myšlenkou vrátit gymnáziu někdejší symbol jsem se začal zabývat v sedmdesátých letech," prozradil Deníku akademický malíř Kamil Sopko (rozhovor s ním najdete dole).

Právě on má největší zásluhu na tom, že socha opět zdobí vstup do gymnázia. Původně zamýšlel udělat sochu z pískovce. Tehdy už na ní začal i pracovat, ale oficiálně povolené to neměl. Žádost o zhotovení sochy však tehdejší vedení kraje zamítlo.

Sopko se ale nevzdal a za své peníze koupil kámen a začal tvořit v areálu zooparku. Když se tu ale začala stavět restaurace, dílo přemístil na osmou základní školu kde učila jeho manželka a přetvořil sochu na pedagogiku.

Protože však i gymnázium v čele s ředitelem Jaroslavem Zahrádkou mělo zájem na obnovení svého někdejšího symbolu, se sochařem se spojili a společně dotáhli dílo ke zdárnému konci. Pomohla k tomu především veřejná sbírka, kterou gymnázium uspořádalo v letech 2010 2013 a díky níž se vybralo přes sto třicet tisíc korun.

Samotná socha vznikala deset měsíců a na její tvorbě se podíleli také žáci gymnázia. Chodili k sochaři monument brousit. Sochař na díle pracoval po celou dobu bez nároku na honorář.

Ve svém proslovu ředitel školy vysvětli přítomným studentům a hostům historii sochy a cestu k jejímu návratu. O stavbě gymnázia se v Chomutově začalo uvažovat už ve dvacátých letech. Původní pozemek pro jeho stavbu byl na Zadních Vinohradech. Stavba gymnázia tehdy v době hospodářské krize přišla na závratných pět a půl milionu korun. „To dokazuje, že naši předkové si vážili vzdělání a dokázali si vážit symbolů a hodnot, protože od začátku počítali s tím, že socha bohyně moudrosti Pallas Athény k takové instituci patří," řekl před slavnostním odhalením ředitel Zahrádka.

Následovalo slavnostní odhalení sochy které za zvuku trubky, bubnů a bouřlivého potlesku odkrylo nové dílo Kamila Sopka. V chladném větru se látce na soše moc dolů nechtělo, ale pak se dílo v prosvítajících paprscích podzimního slunce ukázalo v celé své kráse.

Socha Pallas Athény nad vchodem do chomutovského gymnázia na fotografii z roku 1933. Ve stávající budově Gymnázia Chomutov začala výuka 10. 9. 1932. Od začátku zde zdobila vstup do budovy původní bronzová socha bohyně moudrosti Athény. Z původně německého gymnázia vzniklo české v roce 1945. Za války však socha zmizela a v sedmdesátých letech začal usilovat o její navrácení akademický malíř Kamil Sopko. To se díky veřejné sbírce podařilo v pondělí 8. prosince 2014. Úplně novou sochu vytvořil Sopko z polystyrenu, který je potažený tvrzeným kamenem a symbolická místa na soše pak zdobí zlato. Na sochu se vybralo 132 000 korun.

„Důležité symboly na soše jsou zlaté," říká Sopko

S kamennou tváří pokrytou plnovousem hleděl v pondělí odpoledne akademický malíř Kamil Sopko na odhalování sochy Pallas před gymnáziem v Chomutově. „Na tohle jsem čekal třicet sedm let," řekl a poté se mu tvář rozjasnila.

Co všechno předcházelo dnešnímu odhalení?
Několik pokusů o navrácení sochy, ale v minulém režimu mé snahy ztroskotaly. Kraj výrobu sochy v sedmdesátých letech zamítl. Tak jsem udělal tehdy alespoň model.

Z jakého materiálu měla být socha původně?
Dělal jsem jí z pískovce a pak z kamene. Tehdy jsem jezdil do lesoparku po práci. Bylo to, když jsem tam dělal delfíny. Tam jak jsou dnes vlci.

Z jakého materiálu jste tu dnešní sochu vytvořil?
Je to polystyrén a na jeho povrch jsme nanesli tvrzený kámen.

Co bylo při tvorbě sochy nejnáročnější?
Hodně náročné bylo zdobení zlatem. S tím mi pomáhala manželka. Zlato je drahé a stačilo jen špatně plátek přiložit a musel se tam dát nový. To bylo hodně pracné.

Chtěl jste vytvořit repliku původní sochy a nebo jste měl svoji představu?
Já jsem si původně myslel, že bych sochu situoval do meziprostoru tady na schodech. Pan ředitel mi to ale rozmluvil s ohledem na vandaly a její možné zničení. Tam by ty čtyři metry působily monumentálně.

Takže jste měl jasnou představu, jak chcete tvořit?
Víte, ten monument umocňuje to, že je víc bloková. Ta původní socha byla spíš figura.

V čem vidíte hlavní atributy vašeho díla?
Všechny jsou na soše zvýrazněné zlatem. Je to ruka, která symbolizuje, že moudrost získáváme ze čtení. Přilba, která naznačuje, že musíme přemýšlet. Je tam pasivní ochrana moudrosti, což je ten štít. Aktivní je meč, neboli palas, což je vlastně klasická zbraň. Také oči a ústa.