Také jste ještě nikdy nebyli na bleších trzích? Tak tam vyrazte! Nemusíte jezdit do Prahy, ani do Mostu, stačí se vydat do blízkého Málkova. Je to jen osm kilometrů od Chomutova, takže tam jste za pár minut. Navíc takový kousek se dá zvládnout i na kole za zhruba půl hodinky.

Kolo se vám navíc jistě bude hodit, zaparkujete jej totiž kdekoli. Přestože se trhy konají každou neděli, je zde opravdu plno. Začíná se už v šest ráno a končí se ve tři odpoledne. Pokud si ale někdo myslí, že v neděli si většina lidí přispí, a tak bude ráno na parkovišti prázdno, šeredně se mýlí.

V Málkově jako na Václaváku

Já s přítelem jsme na trhy dorazili okolo půl osmé. Organizátoři nás nasměrovali na plácek, kde máme zaparkovat. Míst pro další zájemce tu ale už moc nebylo. Auta stála už i podél silnice a všude kam jste se podívali. Zažili jsme tedy první šok.

Tolik lidí v neděli v brzkých dopoledních hodinách na jednom místě? To tu snad je něco zadarmo?! No, vlastně skoro ano. Při vstupu jsem sice z peněženky musela vytáhnout dvacku - za každého deset korun, ale pak už bylo vše za hubičku.

Ti co tu byli jako první si zřejmě nechtěli nechat vyfouknout ty nejzajímavější kousky. Už při našem příjezdu totiž několik lidí se svými úlovky odjíždělo.
Na poměrně malém prostoru tržiště byl stánek vedle stánku. Celkem tu jsou čtyři řady prodejních míst se dvěma uličkami. Tipuji, že zde bylo minimálně padesát prodejců.

Ne všichni ale měli klasický stánek. Někdo si na svém prostoru rozloží věci na zem, někdo na stolek, někdo svými cennostmi obloží auto, někdo oblečení prodává z žehlícího prkna. „Mám tu toho hodně,“ povídá prodávající ženě, která se přehrabuje v haldě oblečení. „Je mi ale líto to rozkládat na zem, jako to dělají jiní,“ vysvětluje jí.

Chcete dobrou cenu? Smlouvejte

Systém, jakým kdo své zboží prodává záleží jen a jen na něm. Pravidla tu nejsou žádná. Jestli se nastaví cena na tisícovku, nebo na deset korun, je jedno. Někdo má ceny předem určené a napsané na různých cedulkách, jiný se rozhoduje až na místě a na cenu se musíte doptat. Rozhodnout mohou i sympatie. „Kolik to stojí? Čtyři stovky? Není to hodně?,“ ptala jsem se jednoho prodejce. „Pro někoho ano, pro někoho ne. Cenu určuji já,“ vysvětlil mi. Smlouvání je tu ale slyšet od každého stánku. „Zdá se vám to hodně? Můžeme se určitě ještě domluvit jinak,“ slyším od vedle.

Pes, housle, šicí stroj, vrtáky…

A co všechno na bleším trhu najdete? No věru snad vše, na co si vzpomenete. Nejvíce stánků je tu s oblečením. Najdete tu nové kousky, ale i nošené, malé, velké, letní, zimní. Další na řadě jsou různé tretky, kterých se lidé chtějí zbavit a je jim líto je vyhodit, nebo si chtějí něco málo přivydělat. „Prodávám od devadesátých let. Musím si nějak přivydělat k důchodu,“ odpovídá prodejce pánovi, který se mu svěřuje, že ho zná i z jiných trhů.

Zajímavostí tu najdete mnoho. Na rozdíl od jiných blešáků v Málkově najdete i živá zvířátka. Tuto neděli zde měli štěňátka, králíky a morčata.

Máte doma rozbitý mobil? Na bleším trhu můžete pořídit třeba nový kryt. Narazíte zde ale i na staré knihy. Našla jsem tu i velmi staré noty se Schubertovými skladbami či Deseti valčíky od Jana Strausse. Najdete tu ale i historické předměty z kuchyní, vybavení bytů, staré obrázky, ale i zcela nové věci. Například ve stánku s vojenskou tématikou. Pro domácí kutily tu byl stánek, kde bylo několik druhů vrtáků, sběratelé tu zas mohli doplnit sbírky svých mincí, papírových peněz či různých odznáčků.

Hlady tu také neumřete

Ztratíte– li přehled o čase, můžete si tu koupit třeba nové hodinky. Ale pokud už je opravdu pozdě, můžete si tu dát i oběd či svačinku. Samozřejmě, že zde najdete i stánky s jídlem a rychlým občerstvením. Pokud tady strávíte třeba celé dopoledne, hlady tedy určitě nepadnete. My jsme si zde dali aspoň základ snídaně, aby nám cestou domů nekručelo v břiše.

Příště třeba jako prodejce

Než jsem na bleší trhy vyrazila, plánovala jsem si, že si něco zajímavého odvezu domů. Nakonec jsme ale po hodinové procházce odešli s prázdnou. Říkali jsme si, že bychom si pak museli blešák otevřít doma. Zážitek s bleších trhů je ale nezapomenutelný. Dokonce jsme zauvažovali, zda se sem jednou nevydat a nerozložit si tu svůj stánek s věcmi, které nám je líto vyhodit a přitom je nepotřebujeme. Mohli bychom sem odnést minimálně půlku skříní mé maminy. Tak třeba příště se podívám na trhy jako prodejce a vy určitě nezapomeňte dorazit!

Hledáte nového společníka do své rodiny? Tak i na toho zde můžete narazit. Na posledních trzích zde nabízeli štěňátka malých bišonků. Za jednoho chtěli 4000 korun. Jejich rodiče byli papíroví, štěňátka však průkaz původu neměli, jinak by se jejich cena nejméně ztrojnásobila.


Rozsáhlou sbírku starých odznáčků nabízel další stánkař. Za seřazené trofeje ve skleněné krabici chtěl 400 korun. O ceně diskutovat nechtěl. Bylo jasné, že odznáčky sbíral sám, asi jako kluk. Byly tu i kousky z první republiky. Některé by se možná jednotlivě prodaly i dráž.


Historický skříňový šicí stroj. I takový kousek, který si většina lidí pamatuje od svých babiček, můžete najít na blešáku. Majitel jej chtěl prodat za 350 korun. O ceně se s ním ale dalo smlouvat. Prý byl ještě funkční, tak by se nový majitel mohl vžít do dob dávno dávno minulých.

Bleší trhy v Jirkově

Pokud vám připadá zbytečné dojíždět do Málkova, máte tuto sobotu jedinečnou šanci. Bleší trhy se netradičně otevřou v Jirkově u Kludského vily.

Navíc se vstáváním to nebudete muset přehánět. Zdejší bleší trh se otevře až od osmi hodin a skončí ve dvě hodiny odpoledne.
Trh se zde koná jen výjimečně a pravidla se od toho málkovského trochu liší. Vstup pro zákazníky je volný. Kdo chce prodávat, zaplatí za své místo padesát korun.

Své první obchodní zkušenosti zde tedy mohou získat třeba i děti.

Ti co sem vyrazí za nákupy, budou mít možnost rozšířit své sbírky, obohatit své šatníky, či spatřit různé kuriozity, tak jak tomu na bleších trzích bývá.

Jediné, co zde nenajdete jsou stánky s potravinami a živými zvířaty.