Obnovení biologické léčby nádorových onemocnění v Chomutově umožnila úprava vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Nemocnice tak začne po dvou letech znovu fungovat jako detašované pracoviště komplexního onkologického centra v ústecké Masarykově nemocnici. Status onkologického centra ministerstvo chomutovské nemocnici zrušilo už v roce 2008, další čtyři roky pak její lékaři aplikovali biologickou léčbu na základě výjimek.

Léčbu využívá 50 až 70 pacientů ze západní oblasti Ústekého kraje ročně. Je to pro ně velmi dobrá zpráva, protože dosud museli dojíždět do Ústí třeba i kvůli jedné injekci či požití tablety, což jim i s časem stráveným v čekárně leckdy zabralo celý den. Většinou přitom trpí silnými bolestmi a mají nejrůznější obtíže.

O návrat biologické léčby do Chomutova se dlouhodobě snažil i náměstek chomutovského primátora Jan Řehák. „Při počátečních jednáních s ministry zdravotnictví jsem se pokoušel o navrácení statusu komplexního centra chomutovské nemocnici. Odborníci mi však vysvětlili, že naše nemocnice ani přes špičkové lékaře a zázemí nemůže garantovat úroveň následných léčebných procesů. Tuto argumentaci jsem akceptoval a soustředil se nadále na úpravu vyhlášky, jež znovu umožní biologickou léčbu. Jsem moc rád, že se podařilo současného ministra přesvědčit,“ uvedl Řehák.

Onkologie v Chomutově může zároveň počítat s obnovením přístrojového vybavení. V příštím roce dostane nový lineární urychlovač. Jeden ze dvou zdejších přístrojů je totiž už starý.

Vzhledem k obnovení biologické léčby v Chomutově se mění i plány s onkologickým oddělením v ústecké nemocnici. Starý areál v ulici V Podhájí nakonec celková rekonstrukce nečeká. Lidé z vedení KZ se vrátili k myšlence vybudování nového pavilonu na Bukově. Ještě před několika týdny přitom chtěli investovat v příštích letech do ústeckého oddělení až půl miliardy korun. „Pavilon nebude tak velký, jak předpokládal původní plán. Místo čtyř až pětipodlažního objektu vznikne asi dvoupodlažní,“ upřesnil předseda představenstva KZ Jiří Novák.