Kamencové jezero v tuto chvíli nepatří plavcům, přes zimu si jej oblíbili běžkaři. Kvůli nedostatku sněhu sice zatím nejsou upravené stopy, běhat se dá kolem jezera nebo i po jeho hladině. Výhodou je, že milovníci tohoto sportu nemusí po práci spěchat na hory.

Běžkaři se dostanou do areálu zdarma, a to každý všední den i o víkendech, vchodem od Golf clubu. Pokud bude počasí běžkařům přát a připadne ještě několik centimetrů, mohou se podle tiskové mluvčí společnosti CV Relax, která areál provozuje, Kateřiny Tiché těšit na upravenou stopu.

Na Lesné je pro běžce již dnes připraven patnáctikilometrový okruh, na víkend ale chystají upravit dalších čtyřicet kilometrů běžecké stopy. „Měli bychom to stihnout. To co je tady po okolí upravujeme normálně rolbou, zbylé kilometry připravíme pomocí stopového zařízení," říká správce Antonín Herzán. Podle něj bohužel kvalita nebude odpovídající normální zimě, ale v rámci možností to na pěknou projížďku stačit bude.

Mezihoří: Takhle jsme tady neměli už dobré tři roky

Zima se začíná probírat z letargie a pomalu nabírá na obrátkách. Většina skiareálů hlásí na víkend plnou nebo alespoň částečnou otevřenost.

„Momentálně je u nás tak, jako už asi tři roky nebylo. Máme nádherné počasí, obě sjezdovky samozřejmě otevřené, leží na nich minimálně půl metru tvrdého, technického sněhu," neskrývá nadšení předseda z Mezihoří Petr Andrt. „Sníh je velmi točivý a příjemný pro lyžaře všech kategorií," láká předseda k návštěvě. Zdejší vlekaři nachystali ještě jednu specialitku pro malé děti. „No, kluci nám tady pro děcka udělali asi tak pětimetrovou klouzačku," směje se Andrt.

Plnou připravenost již tradičně oznamuje Klínovec. „U nás je vše tak, jak má být. Vleky i sjezdovky jedou naplno, sněhu máme zhruba osmdesát čísel. Počasí je takové polojasné a teplota kolem mínus pěti," říká mluvčí Adam Svačina.

Svého částečného otevření se dočkala konečně i Alšovka. Tady sice mají pouhých jedenáct centimetrů prachového sněhu, na rozjetí malé sjezdovky to ale stačí. Velký vlek v provozu zatím stále není, ve spodní části areálu bohužel podmínky lyžování neumožňují.

Také na Pyšné díky nepříliš uspokojivým podmínkám otevřeli pouze malou sjezdovku, dětský skipark a snowpark. „Velkou trať jsme zatím nechali ještě zavřenou. Máme tady čtyřicet centimetrů technického sněhu, což myslím zase tak špatné není," prozrazuje provozovatel Tomáš Procházka.

Jako jediní mají zavřeno na Svahové. „Nedá se nic dělat, sníh prostě nepadá. My tady máme s bídou centimetr," netají smutek majitelka Jana Langová.