Teplá polévka přijde v zimě vhod. Ví to i zhruba padesátka lidí bez střechy nad hlavou, kteří žijí v Chomutově.

Polévka i teplé oblečení

U polévky, čaje a pečiva zdarma se mohou každý všední den od 13:30 do 15:00 hodin zahřát v budově magistrátu ve Zborovské ulici. A to až do jara. Bezdomovci si navíc vyberou i z vyřazeného či nepotřebného teplého oblečení a dek, které na radnici donesli obyvatelé města. Sbírku potřebných věcí vyhlašuje také město.

Rajskou nenadchli

Magistrát pomáhá bezdomovcům tímto způsobem druhým rokem, první letošní polévku sociální pracovnice vydaly v pátek 22. listopadu. „Místnost v zadním traktu magistrátu, kde se dříve vyplácely sociální dávky a nyní slouží jako výdejna polévek, jsme přitom otevřeli už ve středu. První dva dny ale žádný bezdomovec nepřišel. A to jsme ani nenabízeli rajskou. Ze zkušenosti minulých let totiž víme, že zrovna rajská z nějakého důvodu mužům ani ženám z ulice moc nejede," vysvětlila mluvčí magistrátu Šárka Schönová.

Zájem zvýší nízké teploty

O to, že by mezi bezdomovci nebyl o občerstvení zájem, ale mluvčí strach nemá. „Trochu přituhne, a přijdou. V mrazivých dnech rádi využijí každou možnost k zahřátí. Navíc si informaci o tom, že na magistrátu rozlévají zdarma polévku, mezi sebou rychle předají," uvedla.

Expodnikateli chutnalo

Sociální pracovnice dosud rozdaly 33 porcí polévek. Mezi prvními ochutnal magistrátní polévku třiapadesátiletý bývalý podnikatel. „Chutná mi, je lepší než v hospodě. Teď, když o této možnosti vím, ji určitě budu využívat," řekl Chomutovskému deníku. Při konzumaci hovězího vývaru zároveň vylíčil svůj pohnutý osud. „Úspěšně jsem farmařil. Zničili mě lidi. Neplatili mi, další mě o všechno okradli. Na Čechy jsem proto zanevřel. Zimu přežiju ve stanu a na jaře zmizím do zahraničí, nejspíš do Francie," dodal.

Minulou zimu přes tisíc porcí

V loňském roce magistrát zahájil vydávání polévek o týden dříve, 13. listopadu. Do letošního 12. dubna si bezdomovci rozebrali 1 266 porcí. Polévky připravují kuchařky příspěvkové organizace města Sociální služby Chomutov.

Pomohlo i teplé slovo

Jak se pomoc lidem bez přístřeší zatím osvědčila, shrnula vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Kamila Faiglová. „V důsledku přetrvávajícího chladného počasí jsme tuto formu pomoci prodloužili až do dubna. Zároveň se nám podařilo bližším kontaktem u teplé polévky a čaje s bezdomovci promluvit, nabídnout jim další pomoc a dokonce 21 lidí umístit v ubytovnách," vyjmenovala.