První část se odehraje v Cafe Rouge. Úvodní blok je připravován ve spolupráci se Základní školou Heyrovského, jejíž žáci budou diskutovat s odborníky a člověkem, který má osobní zkušenost s životem na ulici, o příčinách vzniku bezdomovectví a základních pravidlech při jeho řešení. Ve druhém bloku budou účastníci debatovat s Karlem Komárkem ředitelem společnosti K srdci klíč, o.p.s. o možných opatřeních na místní, ale i národní úrovni a rizicích při jejich zavádění do praxe. V rámci třetího bloku bude promítnut dokument o ubytovnách, po kterém bude následovat diskuse o situaci v Chomutově.

Druhá (venkovní) část se uskuteční u fontánky mezi radnicí a OC Central a spočívá v přespání účastníků akce na zmíněném místě až do druhého pracovního dne. V případě deště spáči jako minulý rok využijí podloubí před vstupem do radnice.

Cílem programu je seznámit se blíže s problematikou bezdomovectví, poznat, jaké to je spát venku a zároveň shromáždit čisté teplé ponožky nebo rukavice, které budou nabídnuty lidem bez domova. Ty jsou totiž vstupenkou na akci.

„Chceme poukázat na fakt, že skupina lidí bez přístřeší není homogenní, je zastoupena vysokoškoláky, ale i lidmi s mentální retardací, alkoholiky, ale i zapřisáhlými nepijáky, lidmi živícími se kriminální činností, ale i takovými, kteří by nejeli načerno," říká Karel Straka z pořádajícího sdružení. „Každému má být nabízena pomoc a to i opakovaně. Čas a prevence hrají nejdůležitější roli."

Spáči z Oxfordu a z ChomutovaPrvní "spáčské skupinky" nalezneme již v 70. letech minulého století. Začali s tím studenti, kterým osud lidí bez domova nebyl lhostejný. Následovaly akce dalších skupin a to v Londýně, v Cambridge, v Oxfordu a v mnoha dalších městech. V České republice tuto tradici založil v roce 2012 realizační tým Noci venku v Ostravě. Od té doby počet měst zapojených do akce stále roste.
V Chomutově se akce koná již potřetí. Napoprvé několik spáčů kontrolovali i strážníci, loni zase kvůli malé propagaci spali venku jen dva lidé.