Možností, kam se skrýt před mrazy, mají bezdomovci na Chomutovsku opravdu mnoho. Všude se jim snaží pomoc městští strážníci, sociální pracovnice, k dispozici jim jsou noclehárny, či azylové domy nebo dokonce potravinová banka. Většina z nich však nabídnutou pomoc odmítá.

„Nechtějí pomoc, protože vědí, že by museli dodržovat nějaký režim, nesměli by pít a podobně,“ vysvětluje mluvčí chomutovských strážníků Vladimír Valenta a vyjadřuje tak názor dalších zasvěcených lidí. „Jedna hlídka s sebou vozí teplý čaj. Ten si vypijí, ale jinak pomoc nechtějí,“ dodává.

Kontrolují je i dvakrát denně

Právě strážníci mají ve všech městech o bezdomovcích největší přehled. V Kadani za nimi jezdí v těchto mrazech dvakrát denně. „Máme domluvu, že kdyby bylo nejhůř, tak je odvezme do azylového domu do Klášterce nad Ohří a zaplatíme za ně poplatek,“ informuje šéf kadaňských strážníků Jindřich Drozd. „Oni od nás ale žádnou pomoc nechtějí,“ dodává s tím, že většinu bezdomovců už znají strážníci léta.

Snaha o vymanění se ze všech systémů a především možnost pít alkohol jsou tím nejčastěji důvodem, proč bezdomovci raději vyhledávají netradiční přístřešky. Ze zhruba dvaceti bezdomovců v Kadani, o kterých strážníci vědí, bydlí tři až čtyři ve stanu, další tři vyhledávají úkryt ve vchodech domů a v popelnicích, zbytek má stlučené „boudy“ na hranici Kadaně a Prunéřova.

Počet bezdomovců se určuje jen stěží. Většina jich nepobírá žádné dávky a nejsou nijak zařazeni v sociálním systému. V Chomutově jich podle odborníků žije okolo osmdesáti.

Nabízí teplo zevnitř i zvenčí

Bezdomovci, kteří se nemají kam ukrýt před mrazem, mohou v Chomutově využít hned několik možností, jak se zahřát. Přechodné přístřeší nabízí azylový dům na Písečné.

Tam také mohou tito lidé dostat teplý čaj. Další pomoc, v podobě čaje, teplého oblečení se sbírek a rad, mohou získat na odboru sociálních věcí města.

Ti, kteří se chtějí zahřát spíše zevnitř a nehodlají respektovat pravidla pro ubytování, mohou ode dneška do skončení mrazů využít nabídky teplého čaje a horké polévky. Tu vydávají Sociální služby Chomutov každý den od 14:00 do 14:30 hodin ve vestibulu Merkuru v Bezručově ulici. „Nejsem si jistá, zda někdo z nich přijde, ale jsme připraveni jim nabídnout pomoc,“ říká ředitelka Sociální služby Chomutov Alena Tölgová.

V Jirkově nabízí možnost přespání či přečkání nepřízně počasí noclehárna v ulici Boženy Němcové. Kvůli mrazům sem přišlo již pět lidí. Také zde dostanou teplou polévku a čaj.

V Klášterci nad Ohří funguje noclehárna, kde rovněž poskytnou teplý čaj. Navíc Naděje, která noclehárnu provozuje, úzce spolupracuje s potravinovou bankou Ústeckého kraje. Bezdomovci tak nezůstanou ani o hladu.

Problémem všech těchto zařízení jsou pravidla, která se musí dodržovat. Jedním z nich je nepožívání alkoholu. V mrazech se často nad touto podmínkou přivřou oči, pokud není bezdomovec agresivní.