Bezpečnější provoz pro řidiče i chodce a nové zázemí pro cyklisty jako bonus. Jirkov se pouští do přestavby nejvyužívanější ulice ve městě. Práce ve „Dvořákovce“ začnou už na konci měsíce. Hotovo bude příští rok, pak se dělníci přesunou směrem do dalších ulic. Silnice zůstane průjezdná.

Večerka je na hustě obydleném sídlišti.
Dej sem peníze, nemám práci. V Jirkově přepadli večerku

Pro Jirkov se jedná o největší investici za několik posledních let. Nejvýraznější změnou bude odstranění velkých betonových panelů, které leží uprostřed silnice. Před třiceti lety tu tehdejší vedení plánovalo dráhu pro tramvaje, k čemuž ale nedošlo. Panely ovšem na místě zůstaly. Město teď plánuje celou silnici zúžit a na jedné straně ulice vybudovat cyklostezku. „Mělo by to vést ke zklidnění dopravy a většímu bezpečí i pro chodce. Je prokázané, že širší silnice svádějí řidiče k rychlejší jízdě,“ myslí si mluvčí města. Kromě cyklostezky přibydou i nové zastávky pro autobus.

Práce začnou co nevidět

„Stavebníci se pustí do práce odhadem na konci srpna či začátkem září,“ upřesňuje mluvčí města Josef Dušek. „Začne se u polikliniky a bude se postupovat směrem ke křižovatce nad Tescem,“ popisuje mluvčí. Na jejím místě vznikne kruhový objezd, který dopravu na křižovatce zjednoduší. „Při odbočce na Ervěnice se tam člověk kolikrát pěkně šprajcne. Kruhák to určitě zrychlí,“ myslí si Jirkovan Michal Dvořák.

Původně vybydlený dům.
Jirkované mohou jásat. Na místě vybydleného domu vzniklo parkoviště

Silnice zůstane průjezdná, trolejbusy možná změní trasu

Podle vyjádření města, zůstane ulice i během prací průjezdná, vždy alespoň v jednom pruhu. Jakým způsobem práce ovlivní provoz hromadné dopravy a zda se třeba nepřesunou nástupní místa, není ale zatím jasné. „Doposud není vypracováno dopravně inženýrské opatření, které stanoví objízdné trasy,“ upřesňuje dopravní náměstek dopravního podniku Václav Záveský.

Úplně hotovo bude napřesrok

Přestavba dlouhé ulice proběhne ve dvou etapách a hotovo jen tak nebude. První část, rekonstrukce u polikliniky a Tesca skončí příští rok. Pak se práce posunou dál, směrem ke křižovatce s ulicemi Palackého a Ervěnickou, kde také vznikne kruhový objezd. „Termín dokončení je červen 2019,“ upřesňuje mluvčí města Josef Dušek.

Graf počtu žádostí o hrazení obědů. Celkem nepřekvapivé smutné vítězství si odnášejí Moravskoslezský a Ústecký kraj.
Miliardáři přispějí jirkovským dětem na obědy

Město na pracích ušetří

Původní odhad nákladů na celou stavbu se vyšplhal na sedmdesát milionů korun. Vítěz výběrového řízení ale přisel s nabídkou za čtyřicet dva milionů korun. Město plánuje ušetřit i tím, že ke stavbě použije takzvané recykláty, tedy už jednou vybouraný nadrcený beton asfalt a beton.