Ceny benzínu a ještě o něco dražží nafty dostoupily rekordní výše. Stejně jako po celém Česku, také na Chomutovsku řidičům nezbývá nic jiného, než aby se přizpůsobili a platili více. Nebo našli způsob, jak ušetřit. Cenovou mapu benzinek, u kterých jsme včera zjišťovali ceny, najdete dole.

Například cena Naturalu 95 se na Chomutovsku pohybuje v průměrné úrovni 34,10 korun za litr. Zajímavé je, že chomutovští řidiči platí na přibližně dvoukilometrovém úseku „třináctky” ceny, které se liší o 1,30 korun na litr benzínu. U Čerpací stanice Globus ho natankují za 33,50 Kč, zatímco u Shell na Březenecké už vychází znatelně dráž - na 34,80 Kč.

Celorepublikový průměr cen za Natural 95 vychází podle společnosti CCS, která vývoj cen pohonných hmot dlouhodobě sleduje, na 34,9 korun. Chomutovské benzinky tedy většinou prodávají o osmdesát haléřů levněji.

Nafta v posledních týdnech cenu benzínu ještě překonala. Tuzemské benzinky ji nabízejí v průměru za 35,09 Kč a ty chomutovské ji prodávají navýšenou ještě o dvacet haléřů. Nejvyšší cenu z oslovených - 35,60 Kč požaduje OMV V Alejích a opět „Shellka” na Březenecké. Nejméně požaduje například Čepro u kadaňského Ušáku, Lukoil na Lipské a benzinka u Globusu, a to 34,90 Kč.

Cenová mapa oslovených benzinek.


Ceny benzínu a nafty jsou určovány výstupními cenami rafinérií, k nimž si připočítávají své marže distributoři a prodejci pohonných hmot. Podle vzájemné dohody prodávají všechny rafinérie v Evropské unii své produkty za stejnou cenu, stanovovanou na komoditní burze v Rotterdamu. Ve většině zemí světa tvoří větší část z konečné ceny benzínu daně (zejména spotřební daň a daň z přidané hodnoty).

Kde tankujete vy a za kolik? Víte o některé, které jsme nevolali a má levný benzín? Přidejte do diskuze tip pro ostatní řidiče!

ANKETA: JAK ŘEŠÍTE ZDRAŽENÍ BENZÍNU?

Karel Kulík (52): Vyhledávám čerpací stanice, kde mají nižší ceny. Dobrou zkušenost mám s malou benzinkou, která je u dopravního podniku. Když jedu do města, auto odstavím a obejdu si, co potřebuju pěšky.

Radek Kubeš (32): My tento problém nemáme, protože jezdíme autem na plyn, náklady jsou tedy poloviční. Rostoucím cenám za pohonné hmoty jsme se takto přizpůsobili už dříve.

Lucie Rolová (30): Jezdíme služebním autem, takže to není otázka, kterou bychom řešili my. Například ale mí rodiče tankují u stejné čerpací stanice a nehledají, kde ušetřit. Obávají se, že levnější benzín může být ředěný.

Jaroslav Kábrt (70):
To víte, že koukám po čerpacích stanicích se solidnější cenou. Poslední dobou také nechávám dost často auto před domem a jezdím do města raději autobusem nebo trolejbusem.