Chemikálii lidé cítili v celém okolí řeky, umíraly ryby. Benzín se objevil až v Labi. I když už látka do řeky neuniká, může se ve vodě znovu objevit.
Hasiči postavili na Bílině více než 10 norných stěn od Záluží až po ústecké Trmice. I tam se totiž objevily stopy uniklé látky. „Jednotka hasičů tam odebrala vzorek, jeho zápach připomínal benzín. Jednalo se ale o velmi malé množství, které netvořilo žádnou vrstvu. Jednotka umístila před nornou stěnu sorbční hady,“ uvedl večer 24. prosince Lukáš Marvan, mluvčí hasičů v Ústeckém kraji. Městská policie z Trmic stěny dál monitorovala. „U norné stěny v Trmicích je cítit silný zápach,“ tlumočil v tu dobu pocity hasičů Marvan.
Podle mluvčího Unipetrolu RPA Jana Martínka bylo neprodleně zahájeno prověřování možných zdrojů a příčin úniku a analýza uniklé látky. „Přítomnost látky nebyla potvrzena na výpustech z biologických čistíren ani z jednotné kanalizace průmyslového areálu. Výskyt látky byl v nočních hodinách potvrzen na Bílém potoce a následně bylo zjištěno, že látka unikla do vody z oblasti Petrochemie,“ uvedl Jan Martínek. Jednalo se podle jeho vyjádření o směs pyrolýzních benzínů. „V době zahájení šetření však již k úniku látky do povrchových vod nedocházelo,“ dodal mluvčí Unipetrolu.
Přesto ještě není úplně vyhráno. Benzíny se mohou znovu objevit. „Část zůstává zachycena na březích ve zmrazcích. S oteplením se dá očekávat, že se znovu uvolní do vody,“ sdělil včera mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Zároveň ale dodal, že povodí již neočekává, že by situace měla charakter havárie. Půjde o lokální záležitosti.
Unipetrol po události sestavil havarijní komisi. „O vzniklé situaci byly informovány příslušné úřady, správce toku a Policie ČR,“ dodal Martínek.
„Společnost Unipetrol RPA se omlouvá všem obyvatelům, které mohl v době vánočních svátků obtěžovat nepříjemný zápach z řeky Bíliny. Stejně tak obyvatelům Litvínovska za hluk a světelné efekty způsobené spalováním na polním hořáku z důvodu zastavování a následně obnovování provozu etylenové jednotky během dne a v nočních hodinách 23. prosince,“ vzkazuje Jan Martínek.
Přesné škody a počet uhynulých ryb včera ještě neměli kompletně vyčíslené rybáři. Jednatel Českého rybářského svazu – Severočeského územního svazu Ústí nad Labem Jan Šmíd Mosteckému deníku včera řekl, že na dnešek je naplánováno jednání rybářů s Unipetrolem.
Znečištěná Bilina? Žádná novinka!
Chemické havárie, které znečisťují říčku Bílinu, nejsou výjimečné. Vypátrat původce se vždy nepodaří.
Ropné látky likvidovali hasiči na Bílině 13. června. Tehdy položili na toku přibližně tři kilometry pod chemickým komplexem norné stěny. Pod nimi byla voda již čistá. Unipetrol tehdy odmítl, že by znečištění bylo z jejich podniku.
Ekologická havárie se na říčce stala i 5. března. Do řeky se dostala nafta zřejmě bývalou kanalizací v mostecké městské části Kopisty. Prověřovala se i verze, že někdo ropnou látku do kanalizace vylil. Také v březnu měla havárie větší rozsah. Hasiči postavili dvojitou nornou stěnu i v Bílině na Teplicku, ropná skvrna dorazila až tam. Další nornou stěnu umístili v Dolánkách.
Vodní toky na Mostecku trpí i jinde. Asi sto padesát kilogramů ryb uhynulo v polovině září roku 2003 v Srpině po otravě chemikálií z nedaleké Elektrárny Počerady. Látka zabraňující usazování řas unikla ze skladovaného sudu a vnikla do dešťové kanalizace.