Léčil vaše nemocí zmožené dítě? Jeli jste na vlně hudby, kterou pouštěl na diskotéce? Fandili jste mu, když jel na olympiádě superobří slalom? Tak teď vám známé tváře Chomutova naservírují voňavou kávu. Bude to při benefiční akci ve prospěch dětského oddělení chomutovské nemocnice, kterou pořádá místní kavárna a pražírna.

Po celé sobotní odpoledne, 21. dubna, se budou v roli číšníků střídat záchranář Jan Vrána, moderátor a dýdžej Lukáš Budai, ředitel gymnázia Jaroslav Zahrádka, Jan Zabystřan, který na olympiádě reprezentoval všech pět disciplín alpského lyžování, a na závěr obslouží zákazníky kávou primář dětského oddělení chomutovské nemocnice Jiří Kroh.

Kdo vás obslouží?13-14 h: Jan Vrána, záchranář
14-15 h: Lukáš Budai, moderátor
15-16 h: Jaroslav Zahrádka, ředitel gymnázia
16-17 h: Jan Zabystřan, lyžař
17-18 h: Jiří Kroh, primář

Ačkoli se jedná o profesionály ve svých oborech, z role číšníka má mnohý z nich mírně nahnáno. „Jedná se ale o dobrou věc, tak to vydržím,“ řekl s úsměvem primář Kroh. Že se něco rozbije nebo vylije? „To je riziko podnikání,“ dodal s tím, že majitel musí počítat s nějakou tou škodou.

„V této oblasti nemám žádné zkušenosti. Jak to zvládnu, netuším, ale určitě to rád vyzkouším. Snad nikoho neopařím nebo nezraním,“ uvedl s úsměvem olympionik Jan Zabystřan. Nabídka benefiční roznášky kávy ho mile překvapila. „Rád se zúčastním akce pro dobrou věc,“ ujistil.

Lidé, kteří se přijdou občerstvit, se mohou s osobnostmi také pobavit. „Samozřejmě ale jen krátce, pak zase na plac,“ upozornil pořadatel a majitel kavárny Café Jacques Huy Nguyen.

Kasírování tentokrát není v plánu. Každý dostane u baru účtenku se stoprocentní slevou. Částku pak může vhodit do přistavené kasičky. Pořadatel pak peníze převede na účet Nadačního fondu dětského oddělení, a to včetně tržby z části dne, kdy budou jako vždy obsluhovat baristé.

Jde o vylepšení pokojů

K čemu je vlastně potřeba shromáždit peníze, když je nemocnice financovaná z prostředků společnosti Krajská zdravotní? „Peněz není nikdy dost. Snažíme se vybavit pokoje a pozvednout je na hotelovou úroveň, aby byl pobyt pro matky s dětmi příjemnější,“ vysvětlil primář. „Jedno oddělení máme nadstandardně vybavené, v prvním patře ale potřebujeme vylepšit asi deset pokojů, kdy na dvou není ani možnost, aby tam leželi rodiče,“ dodal. Z peněz ze sbírky je tedy bude možné dovybavit nábytkem.

Podobnou akci uspořádala chomutovská kavárna a pražírna také před rokem při svém otevření. Hostila podnikatele a vietnamskou komunitu, kteří se složili a poskytli 70 tisíc korun pro dětské oddělení. Nemocnice za ně pořídila nábytek a postele pro maminky.

Tentokrát je benefiční akce postavená jinak. „Loni se opírala o podnikatele, letos o lidi,“ řekl Huy Nguyen.

Nadačním fondem dětského oddělení nemocnice za léta jeho fungování protekly už čtyři miliony korun, za které bylo možné pořídit vybavení. Podle primáře Jiřího Kroha jsou ale časy, kdy byli soukromí dárci nejštědřejší, už pryč. „Slábne to, proto jsme za podobné akce rádi,“ uzavřel lékař.