Ačkoli je zámek Červený Hrádek otevřený celoročně, životem pulsuje hlavně od dubna, kdy začíná kulturní sezona. Čeho se návštěvníci dočkají v té letošní? Na to odpověděl Bedřich Fryč, který má v roli ředitele Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Jirkov na starosti i zámek.

Šéf jirkovské kultury Bedřich FryčCo nového jste si připravili pro letošní sezonu?
Věříme, že nejviditelnější změnou je interiér a nabídka zámecké restaurace. Reagujeme tak jak na stoupající nároky klientely z řad místních obyvatel, kteří zámek navštěvují při svých procházkách, tak z řad hostů zámeckého hotelu. Zasvěceným návštěvníkům pak můžeme přislíbit možnost opětovného posezení v oranžerii, která jim bude k dispozici v některých termínech alespoň v odpoledních hodinách.

Jaká akce bude tou nejlákavější?
Zkusíme využít ojedinělé lokality zámeckého rybníka a nabídnout v jeho kulisách a v atmosféře letní noci taneční zábavu v rámci Benátské noci. Ohlas na dosavadní kulturní akce na malém ostrůvku uprostřed rybníka je velmi příznivý a věříme, že stejně tomu bude i tentokrát.

Loňský Martin na Červeném Hrádku:

a tak se loni lovil zámecký rybník: 

Na kterou akci byste pozval lidi vy sám osobně a proč?
Mým tipem je také Myslivecký den, který proběhne 12. května. Je spojen s výstavou psů loveckých plemen, přehlídkou trubačů, svatohubertskou mší i řadou doprovodných aktivit především pro dětské návštěvníky. Podle názoru organizátorů, jimiž jsou zástupci myslivecké jednoty z Chomutova, lze letos díky stoupající prestiži akce očekávat možná i čtyřnásobek vystavovatelů ve srovnání s rokem minulým. Myslím, že příjemně překvapena bývá i řada těch, kdo k myslivosti zachovávají rezervovanější přístup.

Pokud jde o pořádání svateb, kde může probíhat obřad a hostina? Je tu nějaká změna oproti loňskému roku?
Nejpopulárnějším místem obřadu je stále Rytířský sál, kde registrujeme i zvýšený zájem o následné svatební hostiny. Protože ale roste obliba prostor něčím výjimečných, velký zájem je o obřady venkovní, například na zmíněném ostrůvku na zámeckém rybníku.

Chystáte dražší vstupné?
Vstupné ponecháváme letos na stejné výši. Ke zvýšení cen jsme přistoupili u ubytování, a to zejména toho v kategorii LUX.

Hradozámecká noc 2017 na Červeném Hrádku:

a tak se tam loni bavili myslivci: 

Jakou jste měli loni návštěvnost? Byla vyšší než v předešlém roce?
Návštěvnost prohlídkového okruhu mírně poklesla, registrujeme zájem i o jiné aktivity než prohlídku památkových objektů a loňská rekonstrukce Rytířského sálu znemožnila realizaci krátkodobých výstav, kterými jsme nabídku zámku v minulosti rozšiřovali. Rostly naopak počty ubytovaných hostů, a to z celého světa.

Co je vaší trvalou chloubou, za kterou se lidé rádi vracejí?
Největší radost máme tehdy, když od nás odjíždějí hosté ze vzdálenějších regionů a ujišťují nás, že jsou opravdu příjemně překvapeni, že v našem kraji našli tak mimořádné místo.