„Lidé často netuší, o kolik se během svátků navýší počet tun odpadu. Kdyby zůstal v ulicích až do běžného svozu, vznikaly by u kontejnerů doslova hory odpadu," uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

První nápor nastal během tradičních předvánočních úklidů. Na samotné svátky se technické služby řádně připravily. „Prvním mimořádným svozem jsme vyprázdnili kontejnery před Štědrým dnem, aby se uvolnilo místo pro krabice a balicí papíry," popisal situaci ředitel TSMCH Zbyněk Koblížek. Pak nastal třídenní maraton svozů. Komunální i separovaný odpad sváželo 24., 25. i 26. prosince průměrně devět vozů. Na skládku dovezly 135 tun komunálního odpadu, což je zhruba o čtyřicet tun více než za čtyři svozy v běžných dnech. Do třídíren technické služby svezly celkem 20 tun separovaného odpadu, z odpadkových košů přes 2 tuny a od kontejnerů navezly Avie pak další 4 tuny.

Lidé také často vyhazovali staré věci, když dostali pod stromeček nové. „Minulý týden jsme pět míst ve městě obsadili velkoobjemovými kontejnery. O svátcích jsme je doplnili na všechna pevná stanoviště ve městě. Nyní jich je tedy čtrnáct a jsou určené především pro odstrojené vánoční stromečky," informoval vedoucí provozovny svozu odpadu Samir Kharboutli. Tyto kontejnery zůstanou v ulicích zhruba do 4. ledna.