Zařízení na čtení a kopírování platebních karet našli chomutovští policisté na bankomatu Poštovní spořitelny v Chelčického ulici. Nainstaloval ho tam tříčlenný gang, který policie zatkla. Chomutováky to vyděsilo a na místě je otázka jak se proti takovým podvodům chránit?

Takzvané skimmovací zařízení dokáže přečíst elektronické údaje o kartě. Na tom chomutovském byla navíc i kamera, která snímala klávesnici kvůli PIN kódu. Stačí pak vyrobit falešnou kartu a konto máte během pár chvil prázdné.

Snímky skimmovacího zařízení, které našla policie u zadržené trojice pachatelů. I s vysvětlivkami od policie. Menším městům se takové případy zatím spíš vyhýbaly. V Ústeckém kraji je to vůbec první případ. V České republice bylo podle serveru iDnes takto napadeno 64 bankomatů a okradeno 150 lidí, 114 z nich v Praze.

Teď tohle nebezpečí dorazilo i k nám. Jak se tomu vyhnout?

Rozhodně nespoléhejte na to, že podobná zařízení jsou amatérská a jdou běžně poznat. Nejdou. Lišty mají stejnou barvu jako zbytek bankomatu, stejně tak design (přesvědčit se můžete na fotografiích na našem webu). Vysoká úroveň nalezeného zařízení překvapila i policisty. „Majitel karty skoro nemá šanci zjistit, že je lišta falešná. Zařízení bylo na profesionální úrovni," uznal vedoucí 1. oddělení krajské hospodářské kriminálky Radim Vojáček.

O něco bezpečnější jsou bankomaty na rušnějších místech, třeba v obchodních centrech. Davy proudících lidí znesnadňují umístění skimmovacího zařízení. Ale stoprocentní záruka to není.

To hlavní, co policisté i banky doporučují, je zakrývat při zadávání PINu klávesnici zeshora dlaní. Existuje však celé desatero pro používání platebních karet (viz infobox dole).

Zuzana Kalátová, mluvčí Poštovní spořitelny, pak dodává ještě jednou obecné pravidlo. „Ať klient bankomat, na němž zpozoruje cokoli podezřelého, nepoužívá. Banky samozřejmě neustále zvyšují bezpečnost a nasazují nejmodernější technologie, ale zdravý úsudek je stále tou nejlepší možnou ochranou," uvedla.

DESATERO BEZPEČNÉHO POUŽÍVÁNÍ PLATEBNÍ KARTY
1. Začněte se chránit již při převzetí karty - při převzetí kartu ihned podepište.
2. Karta je pouze Vaše - kartu nikomu nepůjčujte - držení karty neoprávněnou osobou zakládá podstatu trestného činu.
3. Chraňte PIN a údaje o kartě - PIN nikomu nesdělujte a v žádném případě ho neukládejte v blízkosti karty nebo nepište na kartu. Zásadně nereagujte na e-mailové či telefonické požadavky o sdělení údajů o platební kartě.
4. U bankomatu buďte opatrní - prohlédněte si bankomat, ze kterého chcete vybírat. Při zadávání PIN dbejte na to, aby nikdo za Vašimi zády nemohl PIN odpozorovat. Pokud se bankomat chová nestandardně nebo je na něm připevněno nějaké neobvyklé přídavné zařízení, informujte správce bankomatu a raději jděte vybrat jinam. V případě problému při výběru nepřijímejte v žádném případě „pomoc" cizích osob (např. rady na opakované zadání PIN). Pokud bankomat nevydá bankovky, zkontrolujte pro jistotu, zda nebyl na výdejní otvor instalován falešný kryt.
5. Poškozená karta přestává sloužit - chraňte magnetický proužek a čip karty před mechanickým poškozením (poškrábáním) a před zmagnetizováním (mobilním telefonem, magnetickým zapínáním kabelek, počítačem…).
6. Ztrátu karty je třeba odhalit co nejdříve - kartu noste odděleně od osobních dokladů a pravidelně kontrolujte, zda je na svém místě.
7. Při placení kartou buďte pozorní - při zadávání PIN dbejte na to, aby ho nikdo nemohl odpozorovat. Zároveň dohlédněte, aby Vaše karta byla použita pouze na jednom čtecím zařízení a aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad. Při placení kartou buďte vždy opatrní a věnujte pozornost i svému okolí. Při jakékoli nesrovnalosti informujte banku.
8. Nákupy po internetu šetří čas, ale zvyšují riziko - pokud máte při platbě kartou přes internet jakékoli pochybnosti o obchodníkovi, raději zvolte jiný způsob úhrady než platební kartou. Nejbezpečnější jsou internetové obchody, na jejichž stránkách naleznete loga „Verified by Visa", resp. „MasterCard Secure Code".
9. Sledujte své výpisy z účtu - pravidelně kontrolujte výpisy z účtu a při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku.
10. Pokud dojde k nejhoršímu, jednejte co nejrychleji - při ztrátě nebo odcizení kartu ihned zablokujte. Blokační číslo byste měli mít uložené ve svém telefonu. Každá banka navíc nabízí a doporučuje využití dalších doplňkových služeb zvyšujících zabezpečení karet.