Nalezenkyně, která se krčila v přepravce u popelnic, tulák s chromou nohou a chumel vyhublých koťat naříkajících pod schody paneláku. Řady kočičích bezdomovců jsou v Chomutově takřka nekonečné. Aby na ulici nekončily další zubožené kočky, probíhají kastrace. Po nich ale chundelatí pacienti potřebují klid a péči, proto hledá spolek Bady dobrovolníky ochotné se tohoto úkolu na přechodnou dobu ujmout. Jde o týdny.

Kastrace jsou podle Radky Vysocké ze spolku Bady nevyhnutelné, protože se kočky množí geometrickou řadou. „Když se sejde pár, je z toho zanedlouho kolonie deseti. Brzy čekáme lavinu březích koček, proto se jich teď snažíme vykastrovat co nejvíce,“ vysvětlila Vysocká.

K aktivitě vede spolek několik důvodů, které jsou s přemnoženými a zanedbanými zvířaty spojené. „Některé jejich choroby jsou přenosné na domácí zvířata a protože kálí na dětských pískovištích, přenášejí na člověka parazity, jako jsou hlísti, škrkavky a tasemnice,“ upozornila Vysocká. „Dalším důvodem, proč se snažíme o snížení počtu toulavých koček, je, že se nikdo nechce dívat na zubožená zvířata. Společnost má prostředky, aby tomu zabránila. Kastrace je jedním z nich,“ dodala.

Spolek má svou základnu v Hrádečné u Blatna, kde si některé kočky po zákrocích nechávají, aby se nemusely rozbolavělé vracet do mrazivého města.

Možnosti azylu ale nedosahují skutečné potřeby. „Poskytujeme dodatečnou péči vždy třem kočkám, které máme v karanténě. Jenže je máme v klecích metr na metr, takže jsou chudáci,“ poznamenala členka spolku.

V této situaci je nejlepším pomocníkem dobrá duše ochotná rekonvalescenta na pár týdnů ubytovat a postarat se o něj. Dostane ho ošetřeného, očkovaného a odčerveného. Spolek se postará o úhradu nákladů. Zodpovědní dobrovolníci o tuto formu pomoci nebo i zájemci o trvalou adopci se mohou hlásit prostřednictvím facebookových stránek Bady. Kdo nemůže poskytnout přístřeší, ale může pomoci finančně, má možnost poslat peníze na transparentní účet 2201260000/2010.

O snižování počtu toulavých koček se velkou měrou stará město, které má kastrační plán a zákroky financuje. K veterináři tuláky převáží městská policie, podle níž počty kočičích bezdomovců rostou. „Velký nárůst jsme zaregistrovali loni, když byla extrémní tepla a začali jsme pochybovat, že si kočky poradí samy. Nemají tu zastání, žádný kočičí útulek,“ poznamenala Kateřina Krellerová, která pracuje jako mluvčí chomutovských strážníků, ale soukromě se stará také o kočičí osvětu a spolupracuje se spolkem Bady. Sama dva tuláky ubytovala. Jednoho, kterého srazilo auto a pobýval u otvické silnice, a poté se přidal další, jehož se zbavili majitelé.

Spolek Bady vznikl v létě 2017, aby poskytl azyl a dočasnou péči zvířatům v nouzi. Od té doby jím prošlo přes sto zvířat. Nejen koček, ale také psů. Péči o ně financuje spolek díky charitativním akcím a příspěvkům dobrovolníků.