Letět ve vzduchu jako pták a nechat se unášet větrnými proudy, to je sen mnohých.

Olga Alexová si to však tento víkend vyzkoušela na vlastní kůži. ,,K pětaosmdesátým narozeninám jsem si přála proletět na paraglidu. Bohužel počasí nebylo dlouho příznivé, tak jsme to museli na chvíli odložit. Čekání se ale vyplatilo. Byl to fajn zážitek,“ míní Alexová.
Na otázku jestli měla strach, s úsměvem odpovídá, že nikoli. ,,Nikdy nepřemýšlím nad tím, že by se mi mohlo něco stát. Necítím žádné vzrušení nebo strach, vždy se jen moc těším na nový zážitek.“

Paragliding je sport, ve kterém člověk letí vzduchem přivázaný k obřímu padáku ve tvaru ptačích křídel. Z nebe si pak může vychutnat krásu okolní přírody z jiné perspektivy. ,,Instruktor na mě křičel 'běžte paní, běžte', ale já už jsem měla dávno nohy ve vzduchu. Pak jsme se vznesli a já se mohla kochat krásou, která pod námi utíkala,“ popisuje svůj zážitek Alexová.


„Nic moc. Tryskáč byl lepší“


Adrenalinová babi, jak jí přátelé nazývají, toho má už hodně za sebou. Paragliding ji moc neuchvátil. „Bylo to pěkné, ale nebyl to žádný adrenalin. Seskok padákem nebo let tryskáčem byly mnohem více vzrušující. Moc se mi líbilo, když se mnou v tryskáči dělal pilot vývrtky. Snažila jsem se koukat kolem, jestli něco neuvidím, ale nic jsem nezahlédla,“ s úsměvem vzpomíná na své další kousky Alexová.
S adrenalinovými sporty začala ve svých osmdesáti letech. ,,Dřív na to nebyl čas. Žila jsem u své sestry v Americe. Začalo to až před pěti lety, kdy jsem si k narozeninám přála seskok padákem. Pak jsem si vyzkoušela bungee jumping, let tryskáčem a letos konečně i paragliding,“ vyjmenovává své odvážné kousky Alexová.


Ještě formuli a zorbing


Jejími nesplněnými sny jsou projížďka ve formuli a zorbing. Zorbování je sport, ve kterém je člověk zavřený v obrovské kouli a spuštěn z kopce.

Tento adrenalinový zážitek ale rodina nechce mamince dopřát. ,,Přejeme jí tyto zážitky. Maminka je hodně živá a lepší tyto výtržnosti než aby někde stonala, ale od zorbování ji odrazujeme, protože se nám to zdá nebezpečné. Měli bychom o ní strach,“ tvrdí její dcera Olga Jílková.

Autorka: Eva Bajaníková