Majitelé simsonů, babet či mopedů vytáhnou své zaprášené stroje z garáží a prověří je v terénu. V Perštejně ve čtvrtek 28. září pořádají Svatováclavskou jízdu do vrchu, která se ponese v humorném duchu. Je natolik oblíbená, že slaví už desátý ročník.

"Začala to parta lidí, která měla stroje a chtěla, aby se v obci něco zábavného dělo,“ přiblížil Petr Szappanos z pořádajícího spolku Baráčníci Perštejn. „Běžně se účastní padesát až šedesát soutěžících a dokonce se to rozkřiklo tak, že přijíždějí i lidé, kteří bydlí sto kilometrů daleko. Motorku hodí na vozík, tady na ni sednou a jedou,“ dodal.

Letos se jede Údolíčkem

Trasa závodu se pravidelně mění, letos motorky posupí Údolíčkem do vrchu. „Kopec je docela náročný. Uvidíme, kdo ho vyjede a komu se zadře stroj,“ směje se Szappanos. Sám bude soutěžit na babetě.

Šanci mají poprvé i majitelé novodobých skútrů. Přibyla totiž kategorie strojů do 50 ccm bez omezení roku výroby.

Závod odstartuje 28. září v 10 hodin zápisem strojů v perštejnském baru Na Hlavní a potrvá celé dopoledne. Mezi startem jednotlivých kategorií se mohou jezdci i fanoušci občerstvovat pivem a klobásami, nebo se přetlačovat v páce.