Hlavní část stavebních úprav míří na snížení energetické náročnosti budovy, tedy její zateplení, výměnu oken a střešní krytiny. Také se však změní vytápění. Z původních plynových kotlů budova přejde na tepelná čerpadla. Na střeše navíc přibydou fotovoltaické panely, které budou přeměňovat sluneční záření na elektrickou energii.

Stavba má být zahájena nejdříve v březnu a dokončena v listopadu. Během této doby ji nebudou moci využívat klienti, což jsou převážně muži bez domova. V denním centru je místo pro 28 lidí, v noclehárně pro deset. Aby nezůstali bez potřebného zázemí, vyjednalo pro ně město náhradní prostory.

Jirkovská sauna.
Za saunu v Jirkově si lidé připlatí. Radnice to zdůvodnila zdražením energií

„Domluvili jsme se s majiteli hotelu Kavalír, kde je v provozu také ubytovna, že bude po dobu rekonstrukce klienty azylového domu ubytovávat,“ potvrdila starostka Jirkova Dana Havlátková Jurštaková. „Smlouvu jsme podepsali s předstihem, aby se nestalo, že bude ubytovna obsazená,“ doplnila. Domluvené jsou i paušální platby.

Obnova azylového domu s noclehárnou je druhou nejdražší investiční akcí města v tomto roce. S náklady ale městu pomůže dotace, která pokryje jejich většinu. Dosahuje částky 20 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat: Nové chodníky, silnice, parkování. Jirkov za miliony obnoví ulici Budovatelů

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová